3 میلیون دانش آموز از سرویس مدارس استفاده می نمایند

به گزارش وبلاگ طراحی من، نورعلی عباس پور صبح دوشنبه در گردهمایی کارشناسان انجمن اولیا و مربیان مراکز هدایت و مشاوره خانواده پیوند استان کرمان بیان داشت: همه حوزه ها به نحوی مرتبط با حوزه انجمن اولیا و مربیان است؛ هر بخشی که مدرسه بخواهد پیش ببرد باید با یاری انجمن باشد.

3 میلیون دانش آموز از سرویس مدارس استفاده می نمایند

وی اضافه نمود: همه حوزه های آموزش و پرورش به نوعی با خانواده گره خورده است و ما احتیاج داریم که خانواده در کنارمان باشد و مشارکت کند.

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: مفهوم مشارکت بسیار عمیق است اما هنوز نتوانستیم در این زمینه توفیق داشته باشیم؛ زیرا مفهوم مشارکت هنوز در ادارات و سازمان های ما جا افتاده است. کمتر جلساتی است که برویم و بحث مشارکت مطرح نگردد اما اینکه ما چگونه بخواهیم این مساله را عملی کنیم مهم است.

وی اضافه نمود: وقتی می گوییم مشارکت تنها مدیر در مرکز توجه قرار نمی گیرد بلکه سیستم و هدف ها در مرکز توجه قرار می گیرند که نشان دهنده خرد جمعی افکار است که باید از طریق آن کار پیش برود.

عباس پور یادآور شد: اغلب مدیران آن چیزی را که ما می گوییم مشارکت شاید برای خودشان مزاحمت بدانند؛ در بعضی مدارس افراد این را مطرح می نمایند که مدیر مدرسه ما را مزاحم می داند که آسیبی است که باید کوشش گردد تا آن را مرتفع کنیم.

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر بخواهیم در راستای سند تحول پیش برویم خانواده ها باید نقش و مشارکت داشته باشند.

وی یادآور شد: ما با یک جمعیت عظیم روبرو هستیم حدود 27 تا 28 میلیون خانواده که اگر آنها را با نگاه متفاوت و به عنوان سرمایه نگاه کنیم پیروز خواهیم شد.

عباس پور ابراز داشت: سرمایه انسانی بهترین و مهمترین سرمایه است اما در عمل ما به دنبال سرمایه های دیگر می گردیم لذا کشورهای توسعه یافته، کشور های در حال توسعه و حتی کشورهای عقب افتاده از این موضوع استفاده می نمایند. ما نخبه هایی داریم که مهاجرت می نمایند و در کشورهای دیگر به عنوان سرمایه مهم از آنها استفاده می گردد.

احتمال التزام آموزش خانواده در دوره های پیش دبستانی

وی اضافه نمود: مدرسه با دید سخت افزاری دیده می گردد در حالی که ما باید به دنبال اندیشه ها، افکار و خرد جمعی باشیم که به یاری ما بیایند زیرا تاثیرش بیشتر از سایر موارد خواهد بود. ما کار سختی در پیش داریم در خیلی از سطوح سازمانی پیروز نشدیم و نمی شویم تا زمانی که بحث مشارکت را نهادینه کنیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: از جمله ماموریت های ما این است که خانواده ها را که مسئول اصلی تربیت هستند در مدرسه مشارکت دهیم. پیش بینی کردیم برای سال آینده در دوره های پیش دبستانی ما دوره آموزش خانواده را الزامی کنیم؛ به دلیل اینکه خانواده خیالش راحت نگردد که بچه به مدرسه می رود و دیگر مسئولیتی ندارد.

عباس پور گفت: اولین اولویت ما در انجمن اولیا و مربیان این است که بستری فراهم کنیم تا خانواده بتواند در مدرسه نقش آفرینی کند.

وی بیان داشت: در مدارس انجمن تشکیل می دهند و با تعداد اندکی افراد انجمن شکل می گیرد که کارهای جزئی را به عهده دارند اما اگر انجمن ما درست شکل نگیرد خیلی معنا ندارد زیرا زیرساخت اصلی ما این است که ما در مدرسه یک انجمن کارآمد شکل دهیم.

عباس پور یادآور شد: نکته مهم دوم ما بحث آموزش خانواده است ما احتیاج داریم تا خانواده مشارکت نمایند و باید آموزش های لازم را به آنها بدهیم در این خصوص احتیاج است از موسسات بیرونی در بحث آموزش خانواده یاری بگیریم.

فعالیت 363 مرکز مشاوره خانواده

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش تاکید نمود: در زمینه آسیب های اجتماعی و مراکز خانواده گفتیم خودگردان باشند اما داریم این بخش را تجهیز می کنیم. از سال گذشته تاکنون حدود 63 مرکز به مراکز مشاوره خانواده اضافه شده و در حال حاضر 363 تا مرکز مشاوره خانواده داریم.

وی در زمینه ساماندهی سرویس مدارس گفت: ساماندهی سرویس مدارس در دستور کار ما است؛ سال گذشته دستورالعمل ساماندهی سرویس مدارس را آنالیز و آزادبرها را کنترل کردیم تا این افراد نتوانند در سیستم کار نمایند و با این کار حوادث به حداقل رساندیم.

عباس پور با بیان این که راننده انتخاب و گزینش می گردد، ابراز داشت: حدود سه میلیون جمعیت دانش آموزی از سرویس استفاده می نمایند که ما مشکل جدی در این رابطه نداریم خانواده ها باید سرویس را از پیمانکاران آموزش و پرورش تهیه نمایند.

وی توضیح داد: استان کرمان در بخش آموزش خانواده چند سالی است که رتبه اول را دارد همچنین در کرمان 47 هزار مجله پیوند توزیع می گردد در حالیکه در تهران حدود 20 هزار مجله توزیع می گردد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: انتشارات ما بیشتر در استان کرمان توانسته منابع داشته باشد در حوزه مشارکت هم چند سال پیش کرمان پیشتاز بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "3 میلیون دانش آموز از سرویس مدارس استفاده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 میلیون دانش آموز از سرویس مدارس استفاده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید