حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز نیازمند مشارکت تمامی دانشگاهیان است

به گزارش وبلاگ طراحی من، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز دانشگاه تهران، حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز را نیازمند مشارکت تمامی دانشگاهیان توصیف کرد.

حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز نیازمند مشارکت تمامی دانشگاهیان است

به گزارش وبلاگ طراحی من، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز دانشگاه تهران، ضمن تشریح برنامه ها و اقدامات این کمیته، حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز دانشگاه را نیازمند مشارکت تمام دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان توصیف کرد.

وی، ارائه طرح و ایده های خلاقانه توسط دانشجویان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی در زمینه مدیریت حامل های انرژی، استفاده از انرژی های نو و مدیریت پسماندها؛ تدوین طرح حمایت از رساله و پایان نامه دانشجویی در حوزه مدیریت سبز و تدوین دستورالعمل مدیریت سبز درجهت استفاده بهینه از امکانات را از جمله اقدامات کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز برشمرد.

دکتر زارع چاهوکی، اضافه نمود: هم چنین حمایت از فعالیت تشکل های دانشجویی و ایجاد تسهیلات برای آنها در جهت ترویج و فرهنگ سازی مدیریت سبز؛ طراحی و برگزاری دوره های آموزشی مدیریت سبز برای سطوح مختلف مدیران، اعضای هیأت علمی، دانشجویان، کارکنان و نیروهای خدماتی؛ برنامه ریزی برای طراحی سرفصل و گنجاندن درس سواد زیست محیطی و مدیریت سبز در سرفصل دروس عمومی دانشگاه از دیگر اقدامات اجرا شده در این حوزه است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز، با اشاره به ظرفیت بیش از 350 نشریه دانشجویی، 180 انجمن علمی دانشجویی و 80 کانون فرهنگی و هنری که تعدادی از آنها به طور ویژه در حوزه محیط زیست فعالیت می کنند، بر استفاده مؤثر از دیگر ظرفیت های دانشگاه تأکید کرد.

وی، شرح داد: در صورت برنامه ریزی و حمایت لازم از برنامه ها، فعالیت های تأثیرگذاری می تواند در حوزه فرهنگ سازی، آموزش و راهکارهای تحقق مدیریت سبز دانشگاه صورت پذیرد. این کمیته با استفاده از ظرفیت دانشجویان دانشگاه در صورت حمایت خواهد توانست، نقش عمده ای را در ترویج و نهادینه سازی فرهنگ مدیریت سبز ارائه دهد.

دکتر زارع چاهوکی، در ادامه با اشاره به فعالیت رسانه ای برای ترویج مدیریت سبز گفت: تولید محتوای تأثیرگذار برای فرهنگ سازی مدیریت سبز و انتشار در سایت ها، فضای مجازی و تبلیغات محیطی؛ تولیدات چندرسانه ای برای انتشار در فضای مجازی؛ اکران فیلم ها و مستندهای مرتبط با حوزه محیط زیست و مدیریت صحیح حامل های انرژی در سطح دانشگاه قطعاً می تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز، با تبیین لزوم توسعه سامانه های مختلف در دانشگاه از جمله سامانه اتوماسیون پایان نامه های دانشجویی، سامانه جامع تشکل های دانشجویی، سامانه نشریات دانشجویی و سایر امور اداری که می توان آنها را در قالب سامانه انجام داد از ارائه پیشنهادهایی با هدف حذف تدریجی کاغذ از سیستم اداری استقبال کرد.

وی، اضافه نمود: تحقق این مهم در حوزه مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه و همکاری معاونت های ذیربط است و در این زمینه لازم می دانم از اهتمام همکاران مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تشکر و قدردانی کنم.

دکتر زارع چاهوکی، با عنوان اینکه تاکنون اقدامات مؤثری در حوزه فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز دانشگاه اجرا شده است، برگزاری اولین جشنواره فرهنگ دانشگاه با موضوع مدیریت سبز و حفاظت محیط زیست، جشنواره بین المللی نگاه آبی با موضوع الگوی صحیح مصرف حامل های انرژی، همایش بین المللی جامعه و محیط زیست و مدرسه تابستانی بین الملل با موضوع آموزش برای محیط زیست و برگزاری برنامه های متعدد فرهنگی و آموزشی را از جمله اقدامات اجرا شده توصیف کرد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز اظهار کرد: در جشنواره فرهنگ به طور ویژه محور مدیریت سبز و حفاظت محیط زیست در بخش های مختلف جشنواره در نظر گرفته شده و یکی از رویکردهای اصلی این جشنواره حوزه مدیریت سبز دانشگاه بوده است. در نظردریافت بخش ویژه مدیریت سبز دانشگاه در جشنواره های علمی، فرهنگی و هنری دانشجویان یکی از برنامه های مهم برای ترویج مدیریت سبز است.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی مدیریت سبز از سوی مرکز آموزش های ضمن خدمت اضافه نمود: سبز شدن سایت دانشگاه در روزهای سه شنبه و در نظر دریافت بخشی برای ثبت محتوا در حوزه مدیریت سبز از دیگر اقدامات مهم مدیریت سبز است که با همت اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی و مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی اجرا شده است. تولید محتوا و پیام ها در حوزه الگوی صحیح مصرف نیز از دیگر اقدامات است. هم چنین رویکرد برنامه های تشکل های دانشجویی نیز در جهت حفاظت محیط زیست و تحقق توسعه پایدار است.

دکتر زارع چاهوکی، ضمن بیان تلاش های کمیته آموزشی و فرهنگی مدیریت سبز برای سال تحصیلی جدید، از برنامه ریزی برای نودانشجویان در جهت آگاهی آنها از الگوی صحیح مصرف و هم چنین حمایت ویژه طرح ها و برنامه های تشکل های دانشجویی در حوزه فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز خبر داد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی مدیریت سبز، با اظهار اینکه این کمیته از سال 1396 تشکیل شده است، گفت: هدف از تشکیل کمیته ارتقای دانش عمومی، فرهنگ سازی و نهادینه سازی روش های کاهش مصرف حامل های انرژی و حفاظت از محیط زیست به منظور تحقق دانشگاه سبز است. اعضای کمیته کنندگان حوزه های آموزشی، پژوهشی، روابط عمومی، انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی و شورای صنفی دانشجویان هستند. این کمیته با برگزاری جلسات متعدد و هم اندیشی با متخصصان برای نهادینه سازی فرهنگ مدیریت سبز و کاهش مصرف حامل های انرژی و کاغذ و … در سطح دانشگاه تلاش می کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی، در پایان از حمایت های همکاران اداره کل طرح های عمرانی و پشتیبانی، اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی و مرکز آموزش های ضمن خدمت و دانشجویان فعال در انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و شورای صنفی و سایر بخش های دانشگاه که در تحقق اهداف مدیریت سبز دانشگاه همکاری دارند، تقدیر و تشکر کرد و فعالیت های اجرا شده در این حوزه را نتیجه تلاش های آنها دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز نیازمند مشارکت تمامی دانشگاهیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه فرهنگ سازی مدیریت سبز نیازمند مشارکت تمامی دانشگاهیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید