از قاره آتش تا سرنوشت خورشید

به گزارش وبلاگ طراحی من، پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.

از قاره آتش تا سرنوشت خورشید

به گزارش وبلاگ طراحی من و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از تصاویر فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نموده است.

1-ارسال 3 تاسواره به فضا

در هفته گذشته 3 تاسواره(cubesat) که نوعی ماهواره کوچک است، از ایستگاه فضایی بین المللی به فضا پرتاب شد.

این 3 ماهواره که کاملا مشابه یکدیگر بودند، توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی به فضا رها شدند.

یکی از این ماهواره ها بوتان 1(Bhutan-1) نام گرفته است که اولین ماهوراه ساخت کشور بوتان است.

دو ماهواره دیگر متعلق به کشورهای فیلیپین و مالزی بودند.

اگر مشاهده دقیق تری به عکس داشته باشیم، پرچم این کشورها را روی ماهواره ها می بینیم.

2- قاره آتش

یکی از فضانوردان آژانس فضایی اروپا(ESA) به نام الکساندر گرست(Alexander Gerst) که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برد، تصویری از کره زمین گرفت که زبانه های آتش در قاره آفریقا را نشان می دهد.

وی در صفحه مجازی خود در توییتر این عکس را منتشر کرد و نوشت: هر زمان که ما از فراز بخش های جنوبی قاره آفریقا عبور می کنیم، شعله های آتش در این بخش ها را نظاره گر هستیم.

3- پیاده روی فضایی 2 فضانورد

دو تن از فضانوردان سازمان فضایی فدرال روسیه(Roscosmos) به نام سرگئی پروکوریف(Sergey Prokopyev) و اولگ آرتیموف(Oleg Artemyev) با هدف رهاسازی چهار ماهواره کوچک به فضا و نصب کابل ها و آنتن هایی در ایستگاه فضایی بین المللی، در فضا پیاده روی فضایی انجام دادند.

4- شکار شفق قطبی از فضا

الکساندر گرست(Alexander Gerst) یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی تصویر خیره کننده ای از شفق قطبی در زمین را به ثبت رساند.

شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است که پدیده ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولا در عرض های نزدیک به دو قطب زمین رخ می دهد که بر اثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یونوسفر زمین به وجود می آید.

5- دید دوتایی ماهواره ها

رصدخانه سلطنتی بلژیک تصویر جدیدی از یک خورشیدگرفتی به ثبت رساند که به صورت دوتایی به نظر می رسند.

این تصویر از منظر ماهواره Proba-2 رصد گردیده است.

در این تصویر، ماه از مقابل خورشید در حال رد شدن است.

6-سرنوشت خورشید

این تصویر یک سحابی از ستاره در حال مرگ را نشان می دهد. محققان معتقدند خورشید در سرنوشت نهایی خود به این شکل تبدیل خواهد شد.

7: بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی برساوشی یکی از مهم ترین بارش های شهابی سالیانه است. که در هفته گذشته در اوج خود بود. به گفته اخترشناسان بارش شهابی برساوشی(Perseid meteor shower) سال جاری بی نظیر بوده، به طوری که در هر ساعت بیش از 70 ستاره در آسمان قابل مشاهده بوده است.

بارش شهابی برساوشی سال جاری در نیمکره شمالی و جنوبی استوا قابل رؤیت بود.

بیشینه نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالبا در حدود 100 ساعت است. این بارش شهابی از توده ذرات برجای مانده از دنباله دار سوئیفت تاتل به وجود می آید و معمولا از بیست و هفتم تیر تا سوم شهریور (بیش از یک ماه) فعال است که بازه زمانی بلندی برای بارش شهابی به شمار می آید.

اوج این بارش شهابی معمولاً هر ساله در حدود 22 مرداد روی می دهد. کانون این بارش در صورت فلکی ذات الکرسی و در نزدیکی مرز آن با صورت فلکی برساوش واقع گردیده است، ولی در گذشته که اندازه گیری و سنجشِ دقیقِ مکان نورباران بارش های شهابی میسر نبود، اخترشناسان مکان کانون این بارش شهابی را در برساوش می دانستند و به همین دلیل آن را برساوشی نامگذاری کردند.

8-تصویر شگفت انگیز مشتری

فضاپیمای جونو(Juno) ناسا فضاپیمای رباتیک بدون سرنشین ناسا است که در چهارم ژوئیه 2016 میلادی در مدار قطبی سیاره مشتری نهاده شد. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت 2011 از فلوریدا به فضا پرتاب شد و شرکتلاکهید مارتین و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمانکار راهنمایی آن هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از قاره آتش تا سرنوشت خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از قاره آتش تا سرنوشت خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید