اعلام موفقیت مقدماتی واکسن کرونای ساخت شرکت آمریکایی مدرنا

به گزارش وبلاگ طراحی من، نتایج اولیه آزمایش واکسن شرکت آمریکایی مدرنا برای ویروس کرونا موفقیت آمیز بوده و این واکسن توانسته است در داوطلبان سالم پاسخ ایمنی ایجاد کند.

اعلام موفقیت مقدماتی واکسن کرونای ساخت شرکت آمریکایی مدرنا

به گزارش وبلاگ طراحی من به نقل از بیزنس اینسایدر شرکت زیست فناوری مدرنا که در شهر کمبریج در ماساچوست آمریکا مستقر است، روز دوشنبه 29 اردیبهشت نتایج پاسخ ایمنی به واکسن را در یک بررسی کوچک که در اصل برای مشخص شدن بی خطر بودن واکسن طراحی شده بود، گفت. البته این نتایج هنوز مقدماتی هستند و بر اساس آن ها هنوز نمی توان با قطعیت گفت واکسن باعث پیشگیری افراد ازعفونت با ویروس جدید کرونا می شود.

یافتن واکسن مؤثری برای ویروس کرونا در میانه همه گیری آن به اولویتی جهانی بدل شده است. دولت آمریکا طرح بلندپروازانه ای اعلام کرده است که تا خاتمه سال 2020 واکسن کرونا را تولید کند. در شرایط معمول سال ها طول می کشد تا واکسنی تولید شود.

کارآزمایی این واکسن به وسیله موسسه های ملی بهداشت آمریکا (NIH) اجرا شده است. شرکت مدرنا در حال طراحی برای انجام زودهنگام یک کارآزمایی بالینی مرحله دوم یا مرحله میانی واکسن است و بعد یک کارآزمایی های مرحله سوم را در ماه ژوئیه (تیرماه) است.

این شرکت دارد آماده می شود که استفاده اضطراری بالقوه این واکسن را در پاییز شروع کند. این شروع سریع استفاده از یک واکسن نیز در تاریخ تولید واکسن ها بی سابقه بوده است.

شرکت مدرنا از اوایل ماه ژانویه (دی ماه) برای واکسنش برای ویروس کرونا که mRNA-1273 نام دارد، در حال همکاری نزدیک با NIH بوده است.

این شرکت از یک پلتفرم فناوری به نام RNA پیامبر یا mRNA برای ایجاد واکسن هایی استفاده می کندن که صرفاً حاوی کد ژنتیکی ویروس هستند. واکسن های معمول نیاز به نمونه های زنده ویروس دارند.

با اینکه استفاده از فناوری mRNA باعث سرعت در تولید واکسن می شود، اما شرکت مدرنا نخستین شرکتی است واکسنی از این نوع را روی انسان ها آزمایش و نیز اولین شرکتی است که نتایج آزمایش انسانی آن را منتشر می کند. تابه حال هیچ واکسنی با فناوری mRNA به تأیید نرسیده است.

شرکت مدرنا تابه حال واکسنی تولید نکرده است و امیدوار است بتواند در سال 2021 تأییدیه کامل واکسنش برای کرونا را دریافت کند.

  • استفاه از سه دوز متفاوت واکسن

این کارآزمایی بر روی 45 فرد سالم در سنین 18 تا 55 سال انجام شد و به طور تصادفی این افراد دو تزریق واکسن با سه دوز متفاوت 25 میکروگرمی، 100 میکروگرمی و 250 میکروگرمی را دریافت کردند.

همه این شرکت کنندگان آنتی بادی های قابل شناسایی در خونشان تولید کردند و شرکت مدرنا می گوید میزان پاسخ ایمنی با افزایش دوز واکسن افزایش یافته بود.

در 15 فرد داوطلبی که ضعیف ترین دوز واکسن را دریافت کرده بودند، پس از دو تزریق واکسن میزان آنتی بادی های تولیدشده معادل میزان آنتی بادی در افراد بهبودیافته کووید-19 بود.

در 10 نفری که دو تزریق دوز 100 میکروگرمی واکسن را دریافت کرده بودند، میزان آنتی بادی تولیدشده فراتر از میزان آنتی بادی تولیدشده در دوره بهبودی در افراد مبتلا به کووید-19 بود.

مدرنا همچنین گفت که داده های درباره آنتی بادی های خنثی کننده در هشت نفر را در اختیار دارد. در همه این هشت داوطلب آنتی بادی های خنثی کننده در همان سطح یا سطح بالاتر این نوع آنتی بادی ها در خون افراد بهبودیافته بود.

مدرنا همچنین گفت با کمک NIH این واکسن را در موش ها هم آزمایش کرده است. موش ها پس از دریافت واکسن در معرض ویروس جدید کرونا قرار گرفته بود. به گفته مدرنا واکسن توانسته بود از تکثیر ویروسی در ریه های موش ها جلوگیری کند.

مدرنا می گوید این کارآزمایی نشان می دهد واکسن به طورکلی بی خطر است و به خوبی تحمل می شود.

مدرنا همچنین یادآور شد که در بالاترین دوز واکسن یعنی 250 میکروگرم، سه نفر دچار عوارض شدید اما نه تهدیدکننده حیات واکسن شدند.

این شرکت بدون ذکر جزئیاتی درباره این عوارض جانبی گفت این عوارض جانبی گذرا بوده اند و خودبه خود بهبود یافته اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اعلام موفقیت مقدماتی واکسن کرونای ساخت شرکت آمریکایی مدرنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام موفقیت مقدماتی واکسن کرونای ساخت شرکت آمریکایی مدرنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید