انواع سمعک و هرآنچه باید درباره سمعک بدانید

به گزارش وبلاگ طراحی من، خبرنگاران: یکی از حواس پنجگانه ما شنوایی است که شاید بعد از بینایی مهم ترین حسی باشد که انسان به آن احتیاج دارد. آسیب به حس شنوایی تغییرات زیادی در زندگی فرد ایجاد می نماید به خصوص اگر این آسیب در دوران کودکی باشد باعث اختلال شناختی و یادگیری خواهدشد. برخی از آسیب ها قابل جبران نیستند یعنی با دارو یا اعمال جراحی اصلاح نمی شوند.

انواع سمعک و هرآنچه باید درباره سمعک بدانید

امروزه برای برگرداندن قدرت شنوایی به افرادی که مشکل شنوایی دارند از سمعک استفاده می شود.

ویژگی های یک سمعک خوب

1. ضدآب بودن

ضدآب بودن سمعک یکی از ویژگی های مهم آن است. اکثر سالمندان و افرادی که از سمعک استفاده می نمایند از خرابی سمعک پس از خیس شدن در برف و طوفان یا حتی استخر شاکی هستند. ضدآب بودن باعث می شود سمعک کارایی بسیار بهتری برای افراد داشته باشد.

سمعک ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع و شدت ناشنوای در هر فرد متفاوت است. برای تقسیم بندی انواع سمعک دو معیار نوع مدار پردازشی و نحوه قرارگیری بر روی گوش را مد نظر قرار می دهند.

2. تنوع در شکل ظاهری

هرچه شکل ظاهری سمعک ها متنوع تر باشد، شما راحت تر می توانید سمعک مناسب برای گوش خود را انتخاب کنید.

3. طول عمر باتری

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید به آن دقت کنید. نوع باتری و طول عمر آن است. باتری های بی کیفیت علاوه بر اینکه زودبه زود خراب و غیرقابل استفاده می شوند، ممکن است سمعک را هم خراب نمایند.

4. سمعک های مجهز به بولتوث

سمعک های بولتوث دار، قابلیت اتصال به هر ابزار دیگر دارای بلوتوث را برای شما فراهم می نمایند و همچنین باعث آسان تر شدن استفاده از تلفن همراه می شوند.

انواع مدار پردازشی

آنالوگ

این نوع سمعک ها از سه قسمت گیرنده صدا، تقویت نماینده و پخش نماینده صدا تشکیل شده اند و تمام صدا های دریافتی را به یک میزان تقویت می نمایند. سمعک های آنالوگ قیمت کمتری نسبت به سمعک های دیجیتال دارند. عمر باتری در آن ها بیشتر است و تنظیمات راحتی نیز دارند.

قیمت این نوع سمعک از 400 هزار تومان تا 1.5 میلیون متغیر است.

دیجیتال

سمعک دیجیتال، به واسطه کامپیوتر برنامه ریزی می شوند. سیگنال ورودی در آن ها دیجیتالی می شود. مدارات پردازسی دیجیتالی (DSP) در آن ها استفاده می شود. بسته به تعداد باند و کانال تعداد برنامه ها نیز متغیر است. هر چه تعداد باند و کانال بیشتر باشد ادیولوژیست می تواند تنظیمات بهتر و برنامه های بیشتری را اجرا کند. در نتیجه رضایت مندی بیمار بیشتر خواد بود.

قیمت سمعک های دیجیتال از 900 هزار تومان تا 2 میلیون تومان متغیر است.

هوشمند

پیشرفته ترین گروه سمعک ها دارای تکنولوژی هوشمند وایرلس است که به سمعک هوشمند معروفند. تکنولوژی سمعک هوشمند علاوه بر تشخیص محیط های مختلف، دقیقا همانند گوش طبیعی قابلیت ارتباط دوگوشی را برای فرد فراهم می سازد و بیشترین شباهت را به شنوایی طبیعی انسان به خود اختصاص داده است.

به بیان ساده تر دو سمعک یک فرد، دائما در حال تبادل اطلاعات با یکدیگر بوده و علاوه بر دوچندان نمودن توانایی شنیدن صدا های مختلف خصوصا گفتار، توانایی جهت یابی فرد را نیز تقویت خواهد نمود. همچنین قابلیت اتصال بی سیم به موبایل، تلویزیون و دیگر وسایل ارتباطی برای کاربر فراهم می شود.

قیمت این نوع سمعک از 2.5 میلیون تا 12 میلیون متغیر است.

انواع نحوه قرارگیری بر روی گوش

سمعک پشت گوشی (BTE)

سمعک پشت گوشی BTE برای هر نوع کم شنوایی خفیف تا شدید مناسب است. قدرت این نوع سمعک از دیگر انواع سمعک بیشتر است و قابلیت های زیادی همراه با وسایل جانبی برای اتصال بی سیم به وسایل صوتی برای آن تعبیه شده است.

برای ساخت سمعک های پشت گوشی امکان قالب گیری و ساخت آن متناسب با ساختار گوش نیز وجود دارد. این نوع از سمعک پشت گوشی برای بچه ها که گوش کوچکتری دارند مناسب است. در سمعک پشت گوشی رسیور، میکروفن و تقویت نماینده در داخل یک محفظه کوچک، قرارمی گیرند و سمعک در پشت لاله گوش قرار می گیرد.

سمعک داخل گوشی (ITE)

سمعک داخلی گوشی ITE یا In-The-Ear بزرگترین نوع سمعک ها هستند. طراحی این سمعک ها به گونه ای است که بخشی از گوش خارجی یا تمام قسمت های ان را می پوشانند. سیم هایی برای خارج کردن و داخل کردن راحت تر این نوع سمعک روی آن تعبیه شده است.

سمعک داخل گوشی احتیاجمند باتری اندازه 13 (نارنجی) است. طول عمر این نوع باتری ها بین 10 تا 14 روز است. البته با توجه به ساعاتی که سمعک مورد استفاده قرار می گیرد و شدت شنوایی و فناوری مورد استفاده، متغیر است.

سمعک داخل کانال (ITC)

همانطور که از نام سمعک داخل کانال ITC یا In-The-Canal تعیین است، این نوع سمعک ها داخل کانال گوش قرار می گیرند. نسبت به سمعک هایی که کاملاً داخل گوش قرار می گیرند (CIC) کمی بزرگتر هستند. به دلیل اندازه بزرگتر ویژگی های بیشتری نیز نسبت به آن دسته از سمعک ها دارند. این سمعک هانیز متناسب با احتیاج مشتری به اندازه گوش ساخته می شوند. روکش های رنگ پوست باعث می شود این سمعک ها کمتر مورد توجه واقع شوند.

سمعک عمق مجرا یا سمعک نامرئی

این سمعک ها کوچک ترین سمعک جهان هستند. مهمترین مزیت یک سمعک نامرئی، همان نامرئی بودن و دیده نشدن ان است که می تواند سبب ایجاداعتماد به نفس در فرد کم شنوا شود.

کیفیت سمعک های نامرئی برای کم شنوایی ملایم تا متوسط بسیار خوب است و اصوات را به خوبی به گوش فرد می رساند.

سمعک های نامرئی به گونه ای طراحی شده اند که به عمق کانال گوش نزدیک باشند. اما، باید گفت که این نوع سمعک برای همه افراد مناسب نیست. زیرا به دلیل اندازه کوچک نمی تواند کیفیت صدا را برای افرادی که دچار کم شنوایی شدید هستند به خوبی بالا ببرد.

در ضمنً باتری های کوچکی که برای روشن کردن این سمعک به کار می روند عمر کمتری نسبت به باتری سمعک های پشت گوشی دارند و در فواصل زمانی کوتاهی احتیاج به تعویض دارند.

انواع باتری سمعک

باتری جزء اصلی و منبع فراوری انرژی یک سمعک است و در همه سمعک ها وجود دارد. به طور کلی باتری های سمعک ها 4 نوع دارند:

1. باتری شماره 10 با رنگ زرد:

این نوع باتری که کوچکترین نوع آن است در سمعک های داخل گوشی و سمعک نامرئی به کار می رود. رنگ باتری سایز 10 زرد بوده و طول عمر آن بین 3 تا 7 روز می باشد.

2. باتری شماره 13 با رنگ نارنجی:

این باتری بیشتر در سمعک های پشت گوشی به کار می رود و طول عمر آن بین دو تا سه هفته می باشد که بستگی به نوع باتری و نوع سمعک دارد.

3. باتری شماره 312 با رنگ قهوه ای:

این نوع باتری در سمعک های پشت گوشی کوچک وداخل گوشی به کار می رود. اندازه این باتری کوچک است و طول عمر آن بین 10 تا 15 روز می باشد.

4. باتری شماره 675 با رنگ آبی:

باتری 675 دارای بزرگ ترین سایز می باشد. این باتری در سمعک های پشت گوشی به کار می رود و دارای بیشترین طول عمر در بین باتری های سمعک است. معمولا طول عمر آن بین سه تا چهار هفته بسته به نوع باتری و نوع سمعک است.

عوامل موثر در طول عمر باتری سمعک

1. شنوایی خیلی ضعیف:

اگر فرد استفاده نماینده از سمعک، شنوایی خیلی کم و عمیق داشته باشد برای جبران آن وضعیت باتری را در بیشترین حالت خود قرارمی دهد که همین نکته باعث کم شدن طول عمر باتری می شود.

2. محیط های گرم و مرطوب:

گرما و رطوبت باعث زودتر خراب شدن باتری می شود.

3.استفاده مداوم از سمعک:

هر چقدر سمعک به مدت بیشتری و به صورت مداوم روشن باشد طول عمر باتری نیز زودتر کاهش می یابد.

4. سایز و اندازه باتری:

هر چه اندازه باتری بزرگ تر باشد طول عمر آن نیز بیشتر است.

نکات استفاده بهتر از باتری سمعک

چرا طول عمر باتری سمعک غیر قابل پیش بینی است٬ چرا طول عمر یک باتری ممکن است تا یک هفته باشد، اما طول عمر بعضی باتری ها 2 یا 3 روز است؟

سمعک ها روز به روز پیشرفته تر می شوند. با وجود قدرت پردازشی بیشتر و ویژگی های جدید در سمعک های امروزی٬ طول عمر باتری سمعک بین 3 تا 10 روز می باشد.

1. اجازه دهید باتری سمعک برای 3-5 دقیقه نفس بکشد:

بعد از برداشتن برچسب باتری٬ 3-5دقیقه باتری را در داخل سمعک قرار دهید بدون انکه سمعک را روشن کنید. این زمان به باتری اجازه می دهد تا هوا به داخل مواد درون باتری برسد و آن ها را فعال کند.

2. قبل از عوض کردن باتری ها دست ها را به طور کامل بشورید:

چربی و کثیفی ممکن است که به سمعک آسیب برساند و همچنین منفذ هوای باتری را پر کند.

3. در باتری را در شب باز کنید:

زمانی که از سمعک استفاده می کنید٬ سمعک را خاموش نموده یا در باتری را باز کنید تا میزان مصرف باتری کمتر شود؛ و هچنین از مزیت این کار اینکه٬ قسمتی از سمعک در طول شب باز است بنابراین به رطوبت اجازه خروج می دهد و از زنگ زدن باتری و آسیب سمعک جلوگیری می نماید.

4. از یک خشک کن سمعک بهره ببرید:

خشک نماینده سمعک به جذب رطوبت از سمعک و باتری یاری می نماید٬ این به باتری اجازه می دهد که به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد. خشک کن همچنین محل ذخیره سمعک می باشد.

5. در صورتی که زمان طولانی از سمعک خود استفاده نمی کنید باتری سمعک را خرج نمایید:

این کار به اجتناب از خوردگی و زنگ زدن یاری می نماید و از آسیب در اثر رطوبت به دام افتاده جلوگیری می نماید.

6. تاریخ انقضای روی باتری را چک کنید:

باتری های تازه تر طول عمر بیشتری دارند. به مرور زمان باتری خالی می شود زمانی که مدت طولانی نگهداشته شود. ایده آل این است که باتری خریداری شود که تاریخ انقضای یک ساله یا بیشتر از یک سال دارد.

7. ابتدا از قدیمی ترین باتری ها بهره ببرید:

باتری های جدیدتر نسبت به باتری های قدیمی تاریخ انقضای طولانی تری دارند؛ بنابراین ابتدا از باتری های قدیمی بهره ببرید.

8. برچسب روی باتری سمعک را از آن جدا نکنید:

برچسب روی باتری٬ باتری را تازه نگه می دارد. به محض اینکه برچسب روی باتری خارج میشود باتری فعال شده و آغاز به مصرف شدن می نماید. شما تا زمانی که احتیاج به استفاده از باتری ندارید برچسب روی باتری را خارج نکنید.منبع: برترین ها

به "انواع سمعک و هرآنچه باید درباره سمعک بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سمعک و هرآنچه باید درباره سمعک بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید