بایدها و نبایدهای آموزش الکترونیک در دانشگاه ها

به گزارش وبلاگ طراحی من، آموزش مجازی همانند هر نوع از آموزش نیازمند ملزومات و باید و نبایدهایی است که در این گزارش مورد نقد و آنالیز قرار گرفته است.

بایدها و نبایدهای آموزش الکترونیک در دانشگاه ها

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری وبلاگ طراحی من، مدارس، دانشگاه ها و خوابگاه ها از جمله اماکنی است که به راحتی وویروس در آن شیوع پیدا می نماید و گاهأ اخباری مبنی مسمومیت دست جمعی دانشجویان نیز شنیده می گردد. از همین رو در ساعات اولیه شیوع ویروس کرونا دانشگاه های سراسر کشور به تدریج تعطیل شدم و مدت زمان آن به مرور تمدید شد و تا کنون نیز ادامه پیدا نموده است.

ملزومات آموزش مجازی

اولین شرط محقق شدن آموزش مجازی مشارکت دانشجویان است، مشارکت دانشجویان تنها شرکت در حضور کلاس های مجازی نیست؛ بلکه دانشجویان باید کوشش خود را نسبت به کلاس های حضوری کوشش نمایند.

به گفته مسعود همتی رئیس مرکز فناوری و شبکه علمی دانشگاه آزاد اسلامی آینده جهان، آینده متعلق به آموزش مجازی است، اکنون یک آموزش و بلوغ برای دانشجویان است که برای مراحل بعدی آماده شوند؛ ممکن است یک مقدار سخت باشد.

دومین شرط برگزاری یک کلاس مجازی، اساتید هستند. اساتید آموزش مجازی ابتدا باید با شرکت و چگونگی حضور با سامانه آموزش مجازی خود را آشنا باشند. اما متاسفاه به گفته بسیاری از دانشجویان تعداد زیادی از اساتید در حال حاضر با این امر مهم آشنا نیستند و از دانشجویان در این راستا یاری می گیرند!

یکی دیگر از موضوعات مربوط به اساتید محتوای درسی ارائه شده توسط وبلاگ طراحی منن در کلاس های مجازی است. یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری وبلاگ طراحی من گفت: بسیاری از اساتید نمی دانند در کلاس های آموزش مجازی چه مطالبی را بیان نمایند تا جاییکه یکی از اساتید ما تنها با آماده کردن یک پاورپوینت 300 صحفه ای در کلاس حاضر شده است!

زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی

سامانه آموزش مجازی، از اصلی ترین زیرساخت های آموزش مجازی است که امروزه به یکی از دغدغه های نگران نماینده برای دانشجویان تبدیل شده است. دسترسی آسان به سامانه و پاسخگویی آن به احتیاج مخاطبین از حلقه های گم شده بعضی از دانشگاه ها است.

منظور از دسترس بودن این است که دانشجویان بتوانند با رایانه، لپتاب و گوشیهای همراه خود از آن بهره ببرند. هم چنین سامانه های آموزش مجازی باید قابلیت این را داشته باشند که با سرعت اینترنت متوسط و کمی ضعیف نیز به احتیاج مخاطبین خود پاسخ دهد.

نکته قابل تأمل در این میان این است که با تعطیلی دانشگاه ها دانشجویان دانشجویان به شهر و روستای خود بازگشته اند و بعضی از دانشجویان دیگر دسترسی به اینترنت ندارند و باید برای این دانشجویان نیز مسئولان بیسندیشند؛ به طور مثال دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد برای دانشجویانی که دسترسی به اینترنت ندارند، کلاس ها در DVD ضبط و در اختیار آنها قرار گیرد.

چگونگی افت کیفیت آموزش مجازی

با شیوع ویروس کرونا و قرنطینه های خانگی مصرف اینترنت در کشور افزایش داشته است؛ هم چنین اکنون دورکاری کارمندن، برگزاری جلسات مجازی در سطح کشور و تشکیل کلاس های مجازی مقاطع مختلف تحصیلی یک مرتبه حجم زیادی از درخواست اینترنت شکل داده است. از همین رو می توان علت اصلی کاهش کیفیت آموزش مجازی را مسئله پهنای باند اینترنت دانست.

استفاده دانشجویان در همه اپراتورها رایگان شد

حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اهمیت موضوع آموزش و دستور وزیر ارتباطات گفت: از وزارت علوم درخواست کردیم لیست سایت های آموزشی دانشگاه ها را ارسال نمایند تا تمامی کاربران از این سایت ها بصورت رایگان استفاده نمایند. ولی اطلاعات فنی لیستی که ارسال شده بود کامل نبود.

وی اضافه نمود: بر همین اساس درخواست کردیم این اطلاعات بصورت کامل برای ما ارسال گردد که اطلاعات تکمیلی به دست ما نرسیده بود، اما پس از پیگیری، لیست تکمیل شده را دیروز از وزارت علوم دریافت کردیم که بلافاصله به همه اپراتور ها برای اجرایی شدن ابلاغ شد. از امروز اینترنت سایت های آموزشی مورد استفاده دانشجویان در همه اپراتورها، رایگان است.

آموزش مجازی تنها راه مراکز آموزشی و دانشگاه ها

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با توجه شیوع و گسترش بیماری کووید 19 و وجود شرایط خاص در کشور با تاکید بر اینکه ترم جاری این دانشگاه به هیچ عنوان حذف نخواهد شد گفت: ما در ماه های پیش رو آزمون های کنکور، کارشناسی ارشد و دکتری را داریم. همزمانی برگزاری این آزمون ها با ادامه ترم مشکل ساز خواهد شد.

وی اضافه نمود: ضمن اینکه قرار است ما برای مهر جاری دانشجو پذیرش کنیم. اگر ترم را به موقع البته با اعمال یک سری تمهیداتی، تمام نکنیم ما در ترم آینده نمی توانیم دانشجویان جدید در دوره های کارشناسی ارشد و حتی دکتری جذب کنیم. چرا که خوابگاه ها و کلاس های ما امکان پذیرش حجم زیادی از دانشجو را نخواهد داشت. بنابراین باید حتما ترم جاری تمام گردد.

صحبت های صریح رئیس دانشگاه تهران حجت را بر همه تمام کرد و گزینه حذف ترم جاری را از فکرها دور کرد. هر چند در این میان بعضی از دانشجویان و بعضی رشته ها استثنا هستند.

کلام آخر!

به عقیده بعضی از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، آموزش مجازی تنها مکمل آموزش حضوری است و آموزش مجازی را آموزش اصلی نیست و آن یک خطای راهبردی است؛ اما در شرایط کنونی کشور و با تکیه بر این موضوع که حفظ سلامت جسمی و روانی دانشجویان نسبت به هر موضوع دیگر حتی آموزش در اولویت قرار گرفته است؛ در راستای تعطیل نشدن آموزش راهی جز آموزش غیر حضوری نبود.

شرایط کنونی کشور احتیاجمند همت بیشتر مسئولان و صبوری و همرامی بیشتر دانشجویان است که بتوان در آرامش از این برهه زمانی نیز عبور کرد.

انتهای پیغام/4084/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "بایدها و نبایدهای آموزش الکترونیک در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای آموزش الکترونیک در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید