تونس جانبداری از یکی از طرف های درگیر در لیبی را تکذیب کرد

به گزارش وبلاگ طراحی من، ریاست جمهوری تونس اعلام نمود که این کشور در ائتلاف ادعایی ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی مشارکت نخواهند داشت و تنها به دنبال حمایت از راه حل سیاسی در همسایه جنگ زده خود یعنی لیبی است.

تونس جانبداری از یکی از طرف های درگیر در لیبی را تکذیب کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ طراحی من، رشیده النیفر مسئول اطلاع رسانی در ریاست جمهوری تونس اظهارات مقامات لیبی و ترکیه در خصوص پیوستن تونس به ائتلاف ترکیه ای و تونسی حامی دولت وفاق ملی لیبی را گمراه نماینده خواند.

النیفر امروز (پنجشنبه) طی گفت وگویی با الصباح نیوز گفت: حمایت مورد توافق در خصوص پرونده لیبی مربوط به ایجاد راه چاره مسالمت آمیز برای بحران این کشور است، بدون اینکه در این پرونده، از یکی در مقابل دیگری حمایتی بگردد.

دولت وفاق لیبی به ریاست فایر السراج که مورد حمایت سازمان ملل متحد است از سال 2015 با دولت موازیِ حامی ژنرال حلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی درگیر است. حفتر طی این مدت، به دنبال سرنگونی دولت وفاق بوده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز در نشست حزب عدالت و توسعه این کشور در آنکارا گفت که در سفری که اخیراً به تونس داشته، با همتای تونسی خود به توافق رسیده است که از دولت وفاق ملی لیبی حمایت سیاسی گردد. او گفت که ترکیه تمایل دارد که تونس، قطر، و الجزائر در نشست آینده برلین حول اوضاع لیبی مشارکت نمایند. اردوغان همچنین از آمادگی این کشور برای اعزام نیرو به لیبی خبر داده است.

قیس سعید و اردوغان در نشست قرطاج

قیس و السراج

همزمان با این اظهارات اردوغان، فتحی پاشآغا وزیر کشور دولت وفاق لیبی نیز گفت که روزهای آینده شاهد همکاری گسترده بین لیبی، تونس، ترکیه و الجزائر خواهد بود و این همکاری به نفع ملت ها و کشورهای نام برده خواهد گردد.

مسئول اطلاع رسانی ریاست جمهوری تونس در واکنش به این اظهارات، این اظهارات را تکذیب کرد و گفت که در نشست خبری مشترک اردوغان با قیس سعید، رئیس جمهور تونس توافق بر سر حمایت از دولت وفاق لیبی نشد، بلکه تأکید شد که همه طرف های لیبی دور هم جمع شده و مانع از خونریزی در این کشور گردد.

رشیده النفیر گفت که اظهارات اردوغان منعکس نماینده مفاد گفت وگوها بین رؤسای جمهور ترکیه و تونس نیست و حمایت تونس از دولت وفاق لیبی در چارچوب حمایت این کشور از قوانین بین الملل است و این بدین معنا نیست که تونس با نزدیکی دیدگاه ها بین همه طرف های درگیر لیبی مخالف است.

درگیری های دولت وفاق لیبی و دولت حامی ژنرال حفتر طی دو سال گذشته، منجر به صف بندی های منطقه ای و بین المللی شده است. ترکیه، قطر و الجزائر از دولت وفاق حمایت می نمایند و در مقابل نیز عربستان سعودی، مصر، امارات عربی متحده و فرانسه نیز حامی حفتر هستند.

به رغم اینکه مجلس اروپا دو هفته پیش هنگام صدور فرمان عملیات نظامی ژنرال حفتر برای سیطره بر طرابلس، پایتخت دولت وفاق ملی لیبی، این عملیات را محکوم کرد و خواستار توقف آن شد، ولی فرانسه با بیانیه این اتحادیه در محکومیت اقدام نظامی حفتر که از نیمه فروردین گذشته به دنبال اشغال این شهر است، مخالفت کرد.

السیسی (رئیس جمهور مصر) بن زاید (ولی عهد ابوظبی) و حفتر

اخیراً امضای دو تفاهم نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی با هدف اکتشاف منابع انرژی در دریای مدیترانه باعث واکنش منفی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شد.

اردوغان و السراج

همزمان با نشست چهار جانبه ترکیه، لیبی (دولت وفاق)، قطر و الجزائر در برلین آلمان، چهار کشور یونان، مصر، فرانسه و قبرس یونانی نشین نیز قصد دارند روزهای چهارم و پنجم ژانویه (13 و 14 دی) در قاهره حول تحولات لیبی دور هم جمع شوند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "تونس جانبداری از یکی از طرف های درگیر در لیبی را تکذیب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونس جانبداری از یکی از طرف های درگیر در لیبی را تکذیب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید