هدفون مجازی ساخته شد!

به گزارش وبلاگ طراحی من، یک شرکت فناوری موسوم به نووتو(Noveto) یک سیستم جالب توسعه داده است که امواج موسیقی را به طور متمرکز و مستقیم به سرنشینان خودرو می رساند و مانند یک هدفون عمل می نماید.

هدفون مجازی ساخته شد!

به گزارش وبلاگ طراحی من و به نقل از گیزمگ، گوش دادن به برخی آهنگ های مورد علاقه در هنگامی که به تنهایی در حال رانندگی هستید، حس فوق العاده ای دارد. اما اگر مسافرانی با سلیقه های متنوع داشته باشید، راضی کردن همه مشکل است.

برای حل این مشکل ما قبلا شاهد سیستم های مشابه از شرکت های هارمان(harman)، هیوندای و کیا موسوم به حباب های صوتی(audio babbles) بوده ایم، اما سیستم صدای پویای متمرکز که توسط شرکت نووتو برای خودروساز اسپانیایی سئات(Seat) مورد آزمایش قرار گرفته است، در حال حاضر قصد دارد به صورت بی سیم، صدا را مستقیما به گوش راننده یا مسافر برساند، به گونه ای که دیگر افراد حاضر آن را نشنوند!

شرکت نووتو فناوری هدفون مجازی خود را در نمایشگاه فناوری CES 2018 رونمایی کرد. حسگرها در این سیستم، حرکت سر فرد را دنبال می نمایند و صدا از طریق موتورهای پردازش سیگنال دیجیتال و مبدل ها به شکل بی سیم و به طور مستقیم به گوش کاربر فرستاده می گردد.

در حال حاضر این شرکت با خودروسازی سئات قرارداد امضا نموده است تا نشان دهد که این فناوری می تواند به طور موفقیت آمیز در خودروها تعبیه گردد.

این سیستم این امکان را فراهم می نماید که به عنوان مثال هر کودکی که در جایگاه های عقب خودرو نشسته است، موسیقی یا صوت مورد علاقه خود را گوش دهد، در حالی که راننده می تواند مسیریابی صوتی را دنبال کند یا لیست موسیقی های شخصی خود را بشنود و در عین حال، سرنشین کنار راننده به یک کتاب صوتی گوش بسپارد. هیچ یک از این امواج با هم تداخل نخواهند داشت و هر شخص فقط صدای دلخواه خود را خواهد شنید.

جزئیات اندکی در مورد چگونگی کارکرد این سیستم فاش گردیده است، اما ما با ارسال صوت به صورت هدفمند غریبه نیستیم و قبلا فناوری های مشابه نظیر بلندگوی جیبی پارامتریک موسوم به Soundlazer را دیده ایم.

فابین سیمر از شرکت سئات گفت: استفاده از این فناوری جدید ما را قادر می سازد تا دنیای جدیدی از امکانات شخصی را به خودروهای شخصی و به ویژه وسایل نقلیه عمومی باز کنیم.

وی اضافه کرد: توانایی همراه و همسفر شدن با دیگران در عین حفظ حریم خصوصی، یک چالش جذاب است که به نظر می رسد به زودی قابل دستیابی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هدفون مجازی ساخته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدفون مجازی ساخته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید