وقتی مادر ها احساس تنهایی می نمایند

به گزارش وبلاگ طراحی من، خبرنگاران - ترجمه از صدف حقیقت: همواره حفظ تعادل بین شخصیت یک زن و یک مادر آسان نیست، خصوصا زمانی که بسیاری از زنان تصور می نمایند کوشش هایشان برای رسیدن به استانداردهای یک مادر ایده آل کافی نیست، عدم تعادل ببشتر حس می گردد. در این مطلب به شما می گوییم که چرا گاهی اوقات مادران احساس تنهایی می نمایند.

وقتی مادر ها احساس تنهایی می نمایند

مادر شدن مرحله ای است که تغییرات بزرگی در زندگی رخ می دهد. بعد از زایمان و به جهان آمدن فرزند عزیز، مسئولیت های بسیار و کارهای زیادی در جلوی رویتان قرار می گیرد و همین تغییرات، زندگی زن قبل از مادر شدن را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی این تغییرات باعث غرق شدن در نقش جدید می شوند و به همین دلیل احساس تنهایی را به همراه می آورد.

ترکیب موفقیت آمیز مادر بودن و زن بودن راحت نیست. صندلی مادری، در بعضی از موقعیت ها با شک و تردید و نبود شبکه خانوادگی حمایت نماینده همراه است. این شرایط نیز مانند دیگر تغییرات استرس زا، تغییرات فیزیکی و هورمونی را شامل می گردد. علاوه بر این موقعیت پیچیده، بعضی از شرایط اجتماعی حاضر با واقعیتی که بسیاری از زنان با آن زندگی می نمایند و در دوران مادری احساس می نمایند، در تضاد هستند. در نتیجه ممکن است احساس نا امیدی، سرخوردگی و تنهایی به وجود آید.

نمونه یک مادر ایده آل

در جامعه ای که ما زندگی می کنیم، اغلب نمونه های مختلفی از یک مادر دیده می گردد. به عنوان مثال به آگهی های بازرگانی تلویزیون، برنامه ها و فیلم ها نگاه کنید. چه تصویری از مادران دارای نوزاد یا فرزندان کوچک دیده می گردد؟ همه آنها آراسته، منظم، خوش اندام و با لبخند زیبا حضور پیدا می نمایند. این مادران اغلب زنان نحیفی هستند که انرژی و سرزندگی زیادی دارند و به گونه ای پوشک کودک خود را تعویض می نمایند که گویا یک عمل شاعرانه انجام می دهند! مادرانی که در تبلیغات وجود دارند زنانی هستند که از خستگی، بی خوابی، تنهایی و درد رنج نمی برند. برای رسانه های جمعی مادر بودن تنها به این شکل تعریف می گردد: یک حالت طبیعی از سعادت، شادی و روابط معنوی.

این مادر ایده آل به نمونه ای اشاره می نماید که فرزندش را بالاتر از همه خواسته های خود می بیند. این نمونه ادعا دارد که می توان در نقش زن بودن و مادر بودن تطابق به وجود آورد. این مادر می گوید مراقبت از کودکی که کاملا به شما وابستگی دارد، بسیار آسان است. یک مادر واقعی با این نمونه مطابقت ندارد و به همین دلیل است که گاهی ممکن است با مشاهده این نمونه های غیر واقعی، احساس تنهایی به سراغ مادران آید.

مادر در زندگی واقعی

اگر در حال حاضر فرزند کوچکی دارید، به خوبی می دانید که یک مادر ایده آل که در خصوص آن صحبت شد، اساسا از زندگی واقعی خارج شده است. این جمله به آن معنا نیست که مادر شدن تجربه ای از سختی ها و تلخی هاست. در حقیقت این مرحله به اندازه ای زیباست که عشق و شادی را نیز به همراه می آورد. مادر بودن ترکیبی از احساسات مخالف است که به طور همزمان درون زنان به وجود می آید.

به عنوان مثال در طول دوره بارداری می توانید احساس شادی و خوشحالی داشته باشید چرا که زندگی جدیدی در راه است و مخلوق کوچکی درون بدن شما رشد می نماید. ولی به طور همزمان حس سرگیجه، حالت تهوع و ضعف شما را آزار می دهد. شاید تصور کنید احساس ضعف و بی قراری مادر باید نشان داده گردد ولی جامعه انتظار دارد که این احساسات سرکوب شوند. پس از آنجایی که زنان برای بیان نارضایتی و افکار خود آزاد نیستند، احساس تنهایی به سراغ آنها می آید.

احساس تنهایی در مادر

یک مادر واقعی زنی است که به دلایل مختلف تنها می گردد. یکی از این دلایل بعضی از اطلاعات است که از یک نسل به نسل دیگر منتقل نمی گردد. شما هرگز به کسی نمی گویید که نمی توانید بخوابید، خسته و زودرنج هستید، احساس نا کارآمد و گناهکار بودن می کنید چرا که نمی توانید همه وظایف و کارهای خود را مثل قبل انجام دهید.

بسیاری از زنان یاد گرفته اند به شکل یک مادر مستقل زندگی نمایند، زنی که می تواند همه کارها را انجام دهد. ولی زمانی که با چالش مادری روبرو می شوند و همچنان سعی دارند که سبک زندگی قبلی خود را حفظ نمایند، احساس تنهایی و بی کفایتی چیره می گردد. به همین دلیل مادر بودن در کنار افرادی که دوستشان دارید ارزشمند است، کسانی که نه تنها مشوق هستند، بلکه شما را حمایت نموده و زمانی که با مسائل و شک و تردید روبرو می شوید، به شما مشورت می دهند.

در جستجوی حمایت عاطفی

انسان یک موجود اجتماعی است. ما به گونه ای خلق شده ایم که در جامعه زندگی کنیم و یک شبکه حمایتی برای زمان های سخت به وجود بیاوریم. دوران مادری یکی از مناسب ترین شرایط برای درخواست کردن این نوع یاری های حمایتی به شمار می رود. درد و دل کردن، نصیحت و پند خواستن، به دنبال جواب گشتن از افراد با تجربه، درک کردن و یاری خواستن موارد مهمی هستند تا بتوانید با استفاده از آنها ترس و اضطرابی که با مسئولیت های مادر شدن به وجود می آید را از بین ببرید.

در بعضی از نقاط جهان مانند اسپانیا و آمریکا، زنانی که احساس تنهایی می نمایند، گروه مخصوص به خود را تشکیل داده اند. در این انجمن ها مادرها دور هم جمع می شوند و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، در خصوص شک و تردید، ترس و آرزوهای خود بحث می نمایند. هدف از این گروه ها دوری از احساس تنهایی و ایجاد یک شبکه حمایتی است تا به مادران اجازه دهد از ایفای نقش خود لذت ببرند.

شما تنها نیستید

حتی اگر مادری هستید که گاهی احساس تنهایی می کنید، بدانید که تنها نیستید. این نکته اهمیت دارد که به یاد داشته باشید خستگی و خواب بر خلق و خو و کارکرد فیزیکی و مغزی شما اثرگذار است. هیچ مادری کامل و ایده آل نیست و حتی نمی تواند اینگونه باشد. همه ما انسان هستیم و مادران با وجود قوی بودن، محدودیت دارند.

از احساس تنهایی نترسید، چون این حس معمول است. این حس به شما یادآوری می نماید که به افراد دیگر احتیاج دارید و باید به طور همزمان از خودتان هم مراقبت کنید. حفظ تعادل ساده نیست، ولی غیر ممکن هم نیست. با در نظر دریافت این موارد در صورت احساس تنهایی به دنبال حامی باشید. مادر بودن راه ساده ای نیست ولی با خود شادی به همراه می آورد.

منبع: steptohealth

منبع: برترین ها

به "وقتی مادر ها احساس تنهایی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی مادر ها احساس تنهایی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید