ایمنی گله ای درباره کرونا امکان پذیر نیست

به گزارش وبلاگ طراحی من، معاون کل وزارت بهداشت گفت: در خصوص ویروس کرونا، امکان ایمنی گله ای با توجه به انتشار بیماری وجود ندارد و حتما باید موضوع دارو یا واکسن مورد نظر قرار گیرد.

ایمنی گله ای درباره کرونا امکان پذیر نیست

به گزارش وبلاگ طراحی من، ایرج حریرچی در جشنواره تبلیغات و روابط عمومی ایران اظهار کرد: ایمنی جمعی یا جمعیتی یا گله ای به قدری ترویج یافت که انگلیس و بعضی کشورهای دیگر از جمله سوئد به صورت جدی به سمت ایمنی گله ای حرکت کردند اما تعیین شد که در خصوص ویروس کرونا، امکان ایمنی گله ای با توجه به انتشار بیماری وجود ندارد و حتما باید موضوع دارو یا واکسن مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر مسائل ما در مقابله با کرونا، موضوع اطلاعات نیست بلکه عملکرد و عدم وفاداری مردم به یافته ها و دانسته های خودشان است؛ اگر مردم به دانسته های خود و آنچه یاد گرفته اند عمل نمایند، قسمت عمده ای از مسائل در خصوص ویروس کرونا رفع می گردد.

حریرچی ادامه داد: در سیر یک عملکرد معقول، از دانش به بینش می رسیم و بعد عملکرد شکل می گیرد. برای مثال، در جامعه هیچ کس از مضرات مصرف سیگار ناآگاه نیست و خیلی از مردم نیز به مضرات سیگار اذعان دارند، اما درصد قابل توجهی از آنها مصرف نماینده دخانیات هستند و این یعنی سیر معقول دانش، بینش و عملکرد شکل نگرفته است.

معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد: در مواقعی مانند وقوع یک همه گیری ممکن است با اطلاعات نادرست و کذب روبه رو شویم که تصمیم گیری یا استنتاج نتیجه را با مشکل روبرو می نماید که در حال حاضر نیز با چنین وضعیتی روبه رو هستیم.

عدم تاثیر تامی فلو و هیدروکسی کلروکین بر کرونا

حریرچی گفت: ثابت شده که اطلاعات درست و علمی مقطعی ما و جهان در طول زمان تغییر می نماید. در خصوص ویروس کرونا در حال سپری کردن واحد درسی هستیم که در هیچ دانشگاهی تدریس و ارائه نشده است. در مقطع اول کرونا، داروهایی مانند تامی فلو و هیدروکسی کلروکین خیلی معروف شد و در پروتکل های بین المللی و حتی سازمان جهانی بهداشت نیز وارد شد و قرص تامی فلو که قیمت آن حدود 10 تا 20 هزار تومان بود، به یک میلیون و چند صد هزار تومانی هم رسید، اما اکنون ثابت شده که تامی فلو هیچ تاثیری ندارد و قرص کلروکین هم نه تنها تاثیری ندارد بلکه اثرات مضر نیز در آریتمی قلبی دارد و میزان کشندگی آن در بیمارانی که این دارو را مصرف نموده اند، بیش از بیمارانی بوده که این دارو را مصرف ننموده اند.

وی اضافه نمود: من در اسفند ماه مبتلا به کرونا شدم و در آن موقع نیز دو داروی کلروکین و تامی فلو که در پروتکل درمانی کشور بود را مصرف کردم، اما امروز این دو دارو و یا بعضی داروهای گران قیمت دیگری که جدیدا مطرح و بعد ثابت شده که در درمان کرونا هیچ تاثیری ندارد، از رژیم های درمانی کرونا خارج شده است. یکی از خصوصیات علم، ابطال پذیری آن است که امکان دارد بعدها باطل گردد، اما بعضی اوقات، موضوع شیادی، سوء استفاده علمی یا نادانی مطرح می گردد.

بیش از 95 درصد مبتلایان بهبود می یابند

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: در خصوص ویروس کرونا بیش از 95 درصد از افرادی که علامت دار یا مبتلا شدند، بدون هیچ اقدامی بهبود یافته و 90 درصد از بیمارانی که بستری می شوند بهبود پیدا می نمایند و در این شرایط ممکن است راه سوء استفاده و شیادی باز گردد، زیرا بیشتر افرادی که علائم کرونا دارند، بهبود پیدا می نمایند. بنابراین این بیماران هر دارویی که مصرف نمایند، در بیش از 90 درصد موارد چون بهبود پیدا می نمایند، گمان می نمایند که دارو موثر واقع شده است.

حریرچی ادامه داد: گاهی در سطوح علمی هم شاهد نادانی بعضی افراد هستیم و بدون اینکه از روش مناسب علمی و کارآزمایی بالینی حیوانی و انسانی گذشته باشد، دارویی را به عنوان داروی موثر بر کرونا مطرح و ادعا می نمایند که این دارو تا به امروز 5 یا 10 نفر از بیماران را درمان نموده است. حتی در خصوص ماهیت ویروس و تاثیر آن، در فضاهای علمی دچار اختلاف نظر بودیم.

وی اضافه نمود: در ماه های گذشته، خیلی ها در جهان می گفتند که نیم کره شمالی در فصل تابستان با کاهش بیماری روبرو خواهد شد، اما در کشورهایی مانند ایران، آمریکا و برزیل و حتی در هوای سرد 90 کشور دیگر، بیماری به شدت در حال افزایش است. بنابراین اطلاعات نادرست می تواند مردم و سیاستگذاران را در تصمیم گیری دچار اشتباه کند.

هدایت برای استفاده مردم از اطلاعات درست کرونایی

معاون وزیر بهداشت گفت: باید مردم را به اطلاعات درستی که منجر به تغییر رفتار مناسب می گردد، هدایت کنیم و اینکه بخواهیم به مردم اطلاعات متعددی بدهیم، صرفا به خاطر توجه به یک رسانه هیچ فایده ای ندارد. گاهی خبر خوب، خبر بد و منفی است و خیلی ها مشتری این گونه خبرها هستند. در حال حاضر احتیاج به ایجاد آرامش و ترس آگاهانه در جامعه داریم که منجر به تغییر رفتار گردد.

وی یادآور شد: احتیاجی نیست که مردم در خصوص خاصیت ژنتیک یا آنتی ژنی یا میزان عمر ویروس کرونا اطلاعات خیلی زیادی داشته باشند بلکه انتظار داریم مردم چند رفتار صحیح را رعایت نمایند؛ ماسک بزنند، دست های خود را به طور مرتب بشویند، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نمایند و برای خود و اعضای خانواده شان، زندگی سالم و مناسبی را فراهم نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "ایمنی گله ای درباره کرونا امکان پذیر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی گله ای درباره کرونا امکان پذیر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید