حال خوش ناهید 1 در پژوهشگاه فضایی

به گزارش وبلاگ طراحی من، بر خلاف ادعاهای منتشر شده از سوی رسانه های غربی، ماهواره ناهید یک در پژوهشگاه فضایی ایران در مراحل نهایی ساخت واقع شده است و با اعلام آمادگی وزارت دفاع، این ماهواره به منظور طی کردن فرآیند پرتاب به این وزارتخانه تحویل داده می گردد.

حال خوش ناهید 1 در پژوهشگاه فضایی

به گزارش وبلاگ طراحی من، خبرگزاری های آمریکایی اخیراً به تصاویر ماهواره ای اشاره کردند که در آن دودی حاصل از انفجار یک موشک در مرکز فضایی ایران دیده می گردد. این رسانه ها مدعی شدند سکویی که در عکس دیده می گردد، سکوی پرتاب موشک ماهواره بر است و آن را مربوط به ماهواره ناهید دانستند.

این رسانه ها ادعا کردند آزمایشات فضایی ایران ناموفق بوده و موشک سفیر منفجر شده است؛ اتفاقی که در صورت وقوع به منزله از بین رفتن ماهواره ناهید یک بوده است. این خبر زمانی تقویت شد که دونالد ترامپ در توییتی با اشاره به خبر انفجار موشک سفیر، آن را سانحه ای فاجعه بار توصیف کرد و نوشت: با بهترین آرزوها برای ایران در پیدا کردن دلیل آنچه در سایت یک روی داد، آرزوی موفقیت دارم.

پس از انتشار این خبر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در توییتر این موضوع را تکذیب کرد و نوشت: رسیدم چابکسر. گوشی رو چک کردم و دیدم خیلی ها جویای احوال ماهواره ما شدند. ظاهراً اخباری منتشر شده که سومین کوشش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید یک حالش خوبه. الان هم در آزمایشگاه مستقره. وبلاگ طراحی من هم میتونن بیان بازدیدش.

وزیر ارتباطات برای سرانجام دادن به اخبار نادرستی که درباره در مدار قرار ندریافت ناهید 1 از سوی بعضی رسانه ها مطرح شده بود، از وبلاگ طراحی من و عکاسان دعوت کرد امروز شنبه در پژوهشگاه فضایی، از این ماهواره بازدید نمایند، آذری جهرمی با این ماهواره بومی عکس سلفی گرفت و به رئیس جمهوری آمریکا صبح بخیر گفت.

به گفته وزیر ارتباطات ماهواره برای پرتاب باید از سه هفته قبل تحویل وزارت دفاع گردد تا سیکل های مورد نظر را طی کند. قطعا این مساله ای که ادعا می گردد در رابطه با پرتاب ماهواره ناهید نبوده و پرتابگر نیز از سه هفته قبل سوخت گیری نمی گردد. چیزی که امروز می شد آن را دید، این است که ماهواره ناهید این جاست، هنوز تحویل داده نشده و مراحل انتهایی تحویل آن در حال اجرا است.

ماهواره ناهید یک

ماهواره ناهید 1، ماهواره مخابراتی است که در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی شده و در دستور ساخت این پژوهشگاه واقع شده است.

ماموریت های ماهواره مخابراتی ناهید 1 در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ است. ماهواره های زمین آهنگ ماهواره هایی هستند که در مدار زمین آهنگ قرار دارند و دوره مداری آن ها با دوره گردش زمین یکسان است.

مزیت ماهواره های زمین آهنگ آن است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می مانند، بدین معنی که گیرنده های زمینی این ماهواره ها احتیاج به جابه جایی نداشته و می توانند در یک جهت ثابت باشند. ماهواره های زمین آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به کار می روند.

مدل پروازی ماهواره ناهید یک طراحی و ساخته شده و در 14 بهمن سال 1395 همزمان با روز فناوری فضایی با حضور رییس جمهور رونمایی شد.

فناوری های به کار گرفته شده در این ماهواره به عنوان پایه اصلی فناوری های مورد احتیاج ماهواره های عملیاتی کشور تعریف شده است و بر این اساس ناهید 1 دارای صفحات خورشیدی است که در مدار این صفحات گسترده می گردد و تصویربرداری از گسترش صفحات خورشیدی و تخمین نرخ باز شدن آنها را در دستور کار دارد، ضمن آنکه ارتباط آن در باند مخابراتیku تعریف شده است. فراهم کردن مشخص و کنترل وضعیت سه محوره ارتباط مخابراتی دائم در باند S و مشخص موقعیت ماهواره از دیگر اهداف ثانویه پروژهناهید 1 به شمار می رود.

بر اساس اعلام مسوولان، این ماهواره می تواند به مدت دو ماه و نیم در مدار 250 کیلومتری زمین قرار گیرد و با قرارگیری روی باند UHF و KU با ایستگاه زمینی تبادل اطلاعات داشته باشد.

این ماهواره، ماهواره مکعب مستطیلی است که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی باز شونده بهره می برد. وزن این ماهواره 50 کیلوگرم و طول و عرض و ارتفاع آن به ترتیب 50، 50 و 60 سانتی متر و نوع مدار آن بیضوی 250 در 375 کیلومتر است.

این ماهواره از سلول های خورشیدی متحرکی برخوردار است و در طول عملیات و مدت استقرار خود در فضا، سلول های خورشیدی که بر روی ماهواره نصب است را باز و بسته خواهد نمود که یک دستاورد بزرگ برای کشور محسوب می گردد.

دکتر مرتضی برابری، رییس سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به جزئیات ماهواره ناهید 1 با بیان اینکه ما تصمیم داریم یکسری از فناوری های ماهواره های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش کنیم، یادآور می گردد: فناوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره ای و کنترل سه محوره جزو فناوری هایی هستند که با در مدار قرار دریافت این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

وی با تاکید بر اینکه کلیه ماهواره هایی که تاکنون پرتاب شده اند، دارای پنل های خورشیدی متصل به خود ماهواره بوده اند، اضافه می نماید: ماهواره های مخابراتی برای آنکه مدت زمان بیشتری در مدار قرار گیرند، احتیاج به سلول های خورشیدی بازشونده دارند. این نوع پنل با پرتاب ماهواره ناهید 1 آزمایش خواهد شد و می تواند تجربه خوبی را در ساخت ماهواره های جدید با طول عمر ماندگاری بیشتر در مدار در اختیار ما قرار دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در بازدید امروز وبلاگ طراحی من اعلام کرد: ماهواره ناهید 1 آماده است و تست های سازگاری با پرتابگر صورت گرفته و به محض این که وزارت دفاع اعلام آمادگی کند، ما آمادگی داریم تا ماهواره را تحویل می دهیم.

به گفته وی اگر ماهواره بخواهد پرتاب گردد، ما باید از سه هفته قبل ماهواره را تحویل وزارت دفاع داده باشیم.

اکنون این ماهواره در پژوهشگاه فضایی در مراحل نهایی واقع شده است و آماده تحویل به وزارت دفاع برای انجام مراحل پرتاب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حال خوش ناهید 1 در پژوهشگاه فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال خوش ناهید 1 در پژوهشگاه فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید