قلعه توت؛ جاذبه تاریخی ایلام، عکس

به گزارش وبلاگ طراحی من، قلعه توت ایلام در میان کشتزارها و باغ های کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی از گذشته بر جای مانده است و به نام قلعه توت معروف است. به علت فعالیت های نامتعارف کشاورزی در سطح تپه و دامنه های آن بافت سطحی تپه و بنای قلعه به هم خورده است.

قلعه توت؛ جاذبه تاریخی ایلام، عکس

قلعه یا دژ توت در میان کشتزارهاو باغهای کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی از گذشته بر جای مانده است و به نام قلعه توت معروف است. آثار تخریب شده قلعه توت بر فراز تپه باستانی قلعه توت ملاحظه می گردد. ارتفاع تپه از سطح زمین های اطراف حدود 15 متر میزان گیری شده است. امروز در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی گردد.

بخش عمده بنا بر اثر فرسایش و تخریب تدریجی از بین رفته است. سنگ بکار رفته در معماری قلعه، به تدریج برای حصار کشی باغ ها و مزارع کشاورزی پیرامون انتقال داده شده که همین مساله موجب شده تا از معماری قلعه اثری باقی نماند اما این اثر به اسم یک تپه باستانی قابل مطالعه است.

در تپه تکه های متراکم سفال و ابزارهای سنگی دیده می گردد. سفال های بدست آمده همگی بدون لعاب بوده و بیشترا دارای پوشش گلی نخودی و آجری است. پخت سفال ها ناقص بوده و از مواد گیاهی، شن و ماسه برای شاموت آنها استفاده شده است. بیشتر سفال ها از نوع سفال های خشن خمره ای، چرخ ساز و دارای تزیینات افزوده دور کمر یا روی شانه ظروف هستند.

در سطح تپه و در گوشه جنوب شرقی آن، توده ای از قلوه سنگ به ارتفاع حدودا یک متر دیده می گردد، بعلاوه در حاشیه غربی سطح تپه چند ردیف توده سنگی به صورت خشکه چین دیده می گردد. به احتمال زیاد این سنگ ها بقایای معماری قلعه سطح تپه هستند که در گذشته در ساخت دیوارها بکار رفته است. به علت فعالیتهای نامتعارف کشاورزی در سطح تپه و دامنه های آن بافت سطحی تپه و بنای قلعه به هم خورده است. در سطح و سمت جنوب تپه آثار و گچ (و احتمالا کوره گچ) دیده می گردد.

منبع: گردشبان

به "قلعه توت؛ جاذبه تاریخی ایلام، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه توت؛ جاذبه تاریخی ایلام، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید