90 درصد بازار نوشت افزار در سیطره شرک و دوستان

به گزارش وبلاگ طراحی من، در مرحله ای قرارداریم که مخاطب ازطراحی، شخصیت وکالاهای ایرانی رضایت داردوازآن حمایت می نماید. به جرأت می توان گفت که نوشت افزارنمونه ای پیروز درزمینه فراوری ات ایرانی است وطبق نظرسنجی ای که اجرا شده است،درحدود80درصد از نوشت افزار ایرانی استقبال نموده اند

90 درصد بازار نوشت افزار در سیطره شرک و دوستان

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ طراحی من، در مرحله ای قرار داریم که مخاطب از طراحی، شخصیت و کالاهای ایرانی رضایت دارد و از آن حمایت می نماید. به جرأت می توان گفت که نوشت افزار نمونه ای پیروز در زمینه فراوری ات ایرانی است و طبق نظرسنجی ای که اجرا شده است، در حدود 80 درصد از نوشت افزار ایرانی استقبال نموده اند. اینها صحبت های سعید حسینی، مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی است که از رضایت مردم می گوید که نوشت افزار ایرانی اسلامی را دوست داشته اند؛ چه از منظر کیفیت و چه کاراکترهایی که برای بچه ها جذابیت دارند و وقتی روی این محصولات قرار می گیرند، از آن استقبال می گردد، اما حالا که پای عدد و رقم در میان است، می خواهیم آمار جدیدی را در این حوزه آنالیز کنیم، به ماه مهر و باز شدن مدارس که نزدیک می شویم، دوباره حرف از نوشت افزار و لوازم التحریر می گردد و البته نوشت افزاری که همین طور قیمتش بالا می رود. هفته گذشته گزارشی در خصوص نوشت افزارهای ایرانی- اسلامی و نحوه ورود آن به بازار نوشتیم اما گزارش امروز در خصوص گردش مالی نوشت افزار در ایران است، اینکه سهم فراوری داخلی و سهم نوشت افزارهای ایرانی- اسلامی از بازار بزرگ این کالا چقدر است؟ کاراکترهای محبوب بچه ها برای انتخاب لوازم التحریر کدام ها هستند؟

زنجیره فراوری کالاهای فرهنگی شخصیت محور

بازار محصولات فرهنگی، مبتنی بر شخصیت ها و نمادهای فرهنگی در دنیا، طیف گسترده ای از نیازهای مصرفی خانواده ها را شامل می گردد که رابطه مستقیمی با سبک زندگی جامعه دارد. با آنالیز های گسترده معین شده است که فراورینمایندگان فعلا در حوزه نوشت افزار می توانند در 16حوزه با کاراکترهای فرهنگی، محصول فراوری و عرضه نمایند. این 16 حوزه به ترتیب عبارتند از: پوشاک، اسباب بازی، ملزومات شخصی، دکوراسیون داخلی، نرم افزار و بازی های ویدئویی، مواد غذایی و نوشیدنی، لوازم مصرفی الکترونیکی، سلامت، بهداشت و زیبایی، کالاهای ورزشی، نشر، انواع پاپوش، اجناس کلکسیونی، نوشت افزار، موسیقی و ویدئو، لوازم خانگی و محصولات برای نوزاد. وقتی از نوشت افزار و لوازم التحریر حرف می زنیم، فقط وجه نوشت افزاری آن مهم نیست بلکه نقش هایی را که بر دفترها و قلم ها جا خوش می نمایند باید از وجوه رسانه ای آنالیز کرد که بر ذهن و روان دانش آموزان اثر گذارند.

گردش مالی بازار نوشت افزار در ایران

گردش مالی نوشت افزار در ایران هم مانند دیگر کشورها رقم بالایی است؛ رقمی که نمی توان بدون در نظر دریافت برنامه ریزی فرهنگی و مالی از کنار آن گذشت. گردش مالی نوشت افزار در ایران تقریبا 6 هزار میلیارد تومان است. اما نکاتی دارد که جالب توجه است؛ ما از گردش دو تا سه هزار میلیارد تومانی از سال 88، به رقم 6 هزار میلیارد تومان در یک سال گذشته رسیدیم. این در حالی است که در سال 96، این گردش مالی حدود چهارهزار میلیارد تومان بود. سهم واردات در این گردش مالی بسیار زیاد است، به طوری که کشورهای چین، هند و ترکیه بیشترین صادرات لوازم التحریر را به ایران دارند.

10 درصد بازاردر اختیار کاراکترهای بومی است

طرح ها و کاراکترهای خارجی بخش قابل توجهی از بازار نوشت افزار کشور را اشغال نموده اند. بر اساس آمار از کل کاراکترهایی که در بازار نوشت افزار ایران وجود دارد، 90 درصد به مفاهیم و کاراکترهای غربی اختصاص دارد و 10 درصد کاراکترها در اختیار مفاهیم ایرانی اسلامی و بومی هستند. نکته مهم اینکه بعضی از این کاراکترهای غربی در کشور خودمان روی این محصولات چاپ می شوند!

گردش مالی صنعت نوشت افزار دنیا

برندهای معروف لوازم التحریر منتظرند شخصیت ها در دنیای کارتون و فیلم جان بگیرند و برای بچه ها محبوب شوند و بعد آن را روی لوازم پرکاربرد تحریر قرار دهند. طبق آمار گردش مالی نوشت افزار در دنیا 180 میلیارد دلار است؛ آماری که سال به سال در حال رشد است. نکته مهم اینجاست که نوشت افزارها یک صنعت با گردش مالی بالا محسوب می شوند و کشورهای مهم صنعتی در حوزه فراوری و صادرات این محصولات فعالیت می نمایند. بنابر آمار سالانه حدود 10 درصد این بازار در دنیا رشد دارد. بازار رو به افزایش و توسعه نوشت افزار در مناطق اقتصادهای نوظهور دنیا مانند آسیا، آسیای غربی، آمریکای لاتین و شرق آفریقا قرار گرفته است. رشد جمعیت، افزایش نرخ سواد، افزایش درآمد، افزایش هزینه های مربوط به آموزش وپرورش، ارائه طرح های دولتی به منظور بهبود بخش آموزش وپرورش و افزایش مدارس از جمله مواردی است که باعث شده در این چند سال، بازار لوازم التحریر رو به رشد باشد.

تفکیک آمار نوشت افزار

دفتر مشق، کیف، جامدادی، خط کش، مدادرنگی، محصولات فانتزی و بقیه موارد از جمله موضوعاتی است که گردش مالی زیادی در بازار ایران دارند. در ادامه به تفکیک این آمار خواهد آمد.

دفتر مشق: 500 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 75 درصد با طرح های خارجی.

کیف: 400 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 65 درصد با طرح های خارجی

جامدادی: 30 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 70 درصد با طرح های خارجی

خط کش: 7 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 80 درصد با طرح های خارجی

مدادرنگی: 150 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 84 درصد با طرح های خارجی

محصولات فانتزی و هدایا: 160 میلیارد تومان گردش مالی؛ بیش از 89 درصد با طرح های خارجی

کلربوک: 25 میلیارد تومان گردش مالی؛ 90 درصد با طرح های خارجی

پرفروش ها در اختیار کارتون های آمریکایی

سینما و حوزه فرهنگ، شخصیت های زیادی برای کودک خلق ننموده است، ولی معدود شخصیت هایی که در دنیای سینما و تلویزیون ایران مشهور شده اند برای دانش آموزان ایرانی جذابند. در سال هایی که شخصیت های عروسکی کلاه قرمزی و پسرخاله به پرده سینماها آمدند، برای بسیاری از بچه های آن دهه، جذاب و دوست داشتنی بودند، اما شاید تا سال ها بعد عکس هایشان روی دفتر مشق ها نیامد و بازار لوازم التحریر سراغ این شخصیت ها نمی رفت. فکر می کنید که برای دانش آموزان دهه 90 کدام شخصیت کارتونی جذاب است. شخصیت های کارتونی آمریکایی به ترتیب محبوبیت بین دانش آموزان عبارتند از: 1. فروزن، 2. مرد عنکبوتی، 3. باب اسفنجی، 4. شرک، 5. پرنسس های دیزنی، 6. دیو ودلبر، 7. تام وجری، 8. بن تن، 9. پاندای کونگ فوکار و 10. سیندرلا. البته بخشی از این محبوبیت ها وام گرفته از فضایی فرهنگی است که کودک ایرانی در آن آموزش دیده است و همچنین تاثیر و جذابیت هر کدام از کارتون هایی که کمپانی های انیمیشن سازی آمریکایی در سال های اخیر خلق نموده اند.

3 حوزه اصلی نوشت افزار

نوشت افزار در کشور ما سه حوزه اصلی دارد که بیشتر آن به بخش دانش آموزی مربوط است، این سه حوزه عبارت است از: دانش آموزی و لوازم مدرسه ، دانشجویی و لوازم هنری، اداری و مهندسی

عوامل موثر بر تصمیم گیری خرید

اینکه بچه ها چه چیزی دوست دارند یک بحث است، اینکه خودشان لوازم التحریر مدرسه شان یا دیگر لوازم شان را انتخاب نمایند، بحثی دیگر، اما طبق آماری که در اختیار روزنامه فرهیختگان قرار گرفته است، جالب است بدانید حدود 52 درصد از بچه ها، انتخاب لوازم مورد استفاده شان برعهده مادرشان است، 24 درصد از پدرشان برای این انتخاب تاثیر می پذیرند، 9 درصد به وسیله دوست، 8 درصد به وسیله خواهر، 4 درصد برادر و 3 درصد از معلم.

شاخص های خرید نوشت افزار

طبیعتا هر فردی برای محصول مورد نیازش یک سری شاخص دارد و همان شاخص ها را ملاک خریدش می گذارد. در بحث نوشت افزار هم با انجام یک پیمایش معین شده است 42 درصد کسانی که لوازم التحریر یا نوشت افزار می خرند، کیفیت این محصولات برایشان مهم است. 27 درصد قیمت برایشان در اولویت است، 21 درصد طرح و کاراکترهای روی نوشت افزار، 5 درصد برند بودن و 5درصد هم ست بودن این محصولات برایشان مهم است.

بازار 35 درصدی فراوری داخلی و اما و اگرهایش

تا اوایل دهه 90، به گفته کارشناسان و کسانی که در حوزه لوازم التحریر فعالیت می نمایند، تقریبا 90 درصد از بازار نوشت افزار در اختیار کالاهای وارداتی بود. به گفته سعید حسینی، مدیرعامل نوشت افزار ایرانی- اسلامی درحال حاضر، حدود 65 درصد از بازار نوشت افزار در اختیار محصولات وارداتی و 35 درصد سهم فراوریات داخلی است.

نکته ای که در سهم 35 درصدی بازار داخلی نوشت افزار وجود دارد، اینکه بخش قابل توجهی از طراحان داخلی از طرح شخصیت های کارتونی آمریکایی استفاده می نمایند. با توجه به آماری که ارائه شد فقط 10 درصد از سهم بازار نوشت افزارها در اختیار شخصیت های ایرانی- اسلامی است و 25 درصد از فراورینمایندگان داخلی نوشت افزار از کاراکترهای خارجی برای محصولات شان استفاده می نمایند؛ یعنی فراورینماینده ایرانی، لوازم التحریر و جلد دفاتر را در اختیار شخصیت های کارتونی آمریکایی قرار می دهد.

ضمن اینکه پیش بینی می گردد با وضعیتی که در یک سال اخیر برای کاغذ به وجود آمده است، شرایط برای فراورینمایندگان داخلی بغرنج گردد و میزان فراوریات داخلی کاهش یابد و به احتمال زیاد، همین کم شدن فراوریات داخلی، بازار نوشت افزار را تبدیل به محل جولان محصولات وارداتی با شخصیت های کارتونی آمریکایی کند.

شخصیت های محبوب داخلی

اگر بچه ها به شخصیت های خارجی علاقه دارند و دوست دارند طرح هایشان را روی وسایل شان داشته باشند، در داخل کشور هم کاراکترهای محبوب کم نداریم. شخصیت های محبوبی که بچه ها برای لوازم التحریرشان دوست دارند به ترتیب عبارتند از: فیلشاه، کلاه قرمزی، جناب خان، شخصیت های مجموعه شکرستان و پسرخاله.

بین نوشت افزارهایی هم که با تصاویر شهدا منتشر می شوند، تصویر شهید احمدی روشن و شهید حججی جزء شخصیت های محبوب بچه ها هستند.

حوزه های دارای فرصت سرمایه گذاری

با توجه به اینکه عمده بازار در نوشت افزار وارداتی است، اما حوزه هایی وجود دارد که ما اصلا فراوریی در آن نداریم یا اینکه فراوریمان بسیار کم است، درحالی که می توانیم در این حوزه ها هم سرمایه گذاری کنیم، چون این حوزه ها برای سرمایه گذاری، سرمایه آنچنانی نمی خواهند، اما گردش مالی زیادی دارند.

فرصت های سرمایه گذاری در فراوری لوازمی همچون مدادتراش، ماژیک، روان نویس، مدادنوکی (اتود)، پاک کن، ظرف غذا، قمقمه و لیوان، گیره و نگه دارنده، جلد چسبی، مداد و لوازم رنگ آمیزی (پاستل، گواش، آبرنگ و مدادشمعی) هستند. بعضی از این محصولات هم هستند که اگر مواد اولیه اش را در کشور فراوری کنیم، بسیاری از مسائل مان حل خواهد شد. انواع کاغذ، فیلم و زینک، تیغ و انواع جوهر و رنگ ازجمله این موارد هستند.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "90 درصد بازار نوشت افزار در سیطره شرک و دوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد بازار نوشت افزار در سیطره شرک و دوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید