اقتصاد دنیا در سال 1399؛ تشدید احتمال رکود

به گزارش وبلاگ طراحی من، خبرنگاران: احتمال وقوع رکود اقتصادی به تدریج رو به افزایش است به طوری که اروپا و ژاپن در صدر ریسک پذیری و ایالات متحده نیز با توجه به شرایط اخیر بازارهای سهام در خطر جدی قرار گرفته است. بر اساس پیش بینی ها احتمال وقوع رکود نسبت به سال گذشته از 39 درصد به بالای 50 درصد برای 12 ماه ماه آینده رسیده و بسته انبساطی بانک های مرکزی نیز تا به امروز گشایشی در شرایط بازارها ایجاد نکرده است.

اقتصاد دنیا در سال 1399؛ تشدید احتمال رکود

به گزارش وبلاگ طراحی من، کاهش فاصله نرخ بازدهی اوراق کوتاه مدت و بلندمدت به معنای احتیاج به کاهش شتاب انقباض پولی تلقی می گردد. کاربرد اصلی این معیار، پیش بینی احتمال بروز رکود اقتصادی با تاخیر 12ماهه است. چنانچه منحنی به سمت خطی شدن پیش برود، احتمال وقوع رکود نیز افزایش می یابد. در حالتی که منحنی معکوس گردد (نرخ بازدهی اوراق 2 ساله از نسخه 10 ساله سبقت بگیرد)، نشانه قدرتمندی از یک بزنگاه اقتصادی جدی مخابره خواهد شد. این نشانه آخرین بار در سال 2006 میلادی (یک سال پیش از بحران اقتصادی بین المللی) ثبت شده بود. رئیس اسبق فدرال رزرو آمریکا نسبت به برداشت اشتباه از سیگنال منحنی بازدهی اوراق هشدار داد. در شرایطی که برای خروج از بحران اقتصادی دهه پیشین اقدامات غیرمتعارفی از سوی فدرال رزرو به اجرا در آمد، استناد به تنها یک سیگنال (منحنی بازدهی اوراق) برای پیش بینی دوره رکود کافی نیست. هرچند در طول تاریخ، معکوس شدن منحنی بازدهی نشانه قدرتمندی از سراشیبی اقتصاد ارائه داده است؛ اما مساله در بازه زمانی فعلی کمی پیچیده تر از دوره های قبل به نظر می رسد؛ چراکه سیگنال های نرمال در بازارها دچار اعوجاج شده اند، اعوجاجی که نتیجه تغییرات گسترده رگولاتوری و اجرای بسته تسهیل کمی برای خروج از بحران دهه گذشته محسوب می گردد. در حال حاضر اختلاف عقیده ای بین اقتصاددانان بروز یافته که درخصوص دقت و صحت علامت دهی منحنی بازدهی است. بعضی معتقد هستند سیگنال بازار اوراق دیگر اثر پیشین را ندارد و سایرین همچنان به این معیار استناد می نمایند. در این شرایط اهمیت توجه به سایر مولفه ها بیش از پیش به وجود می آید و نباید با تکیه بر یک پیغام به پیش بینی رکود پرداخت؛ اما نادیده دریافت این مولفه نیز به همان میزان ریسک آفرین خواهد بود. برنانکی با اشاره به عوامل دخیل در بروز بحران قبل که حتی با کوشش فدرال رزرو ناشناس باقی ماندند، بر اهمیت جست وجو برای دلایل موثر بر افزایش نرخ بازدهی اوراق کوتاه مدت خزانه داری همزمان با عدم رشد بازدهی در سررسیدهای بلندمدت تاکید نمود. شاید تنها معیاری که به وضوح ریسک آینده برای اقتصاد آمریکا را نشان می دهد، فرایند رشد استقراض دولت و سقف کسری بودجه است. در حالی که شرایط کلی اقتصاد امروز در زمینه های مختلف به اندازه نرمال قوی است؛ اما دولت به جای رسیدگی به فرایند رشد بدهی در دوره رونق، همچنان به رویه پیشین ادامه می دهد. در واقع، ریسک اصلی برای اقتصاد آمریکا در این راستا رو به گسترش است.

بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا با سررسیدهای سه ماهه، 2 و 10 ساله، همگی به زیر یک درصد نزول نموده که در طول تاریخ بی سابقه محسوب می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "اقتصاد دنیا در سال 1399؛ تشدید احتمال رکود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد دنیا در سال 1399؛ تشدید احتمال رکود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید