عزالدین آمُلی؛ شارح قانون ابن سینا

به گزارش وبلاگ طراحی من، عزالدین محمد بن یوسف الکاکیانی الخورانی دانشمند و نویسنده بزرگ شیعی در سده های هفتم و هشتم هجری قمری است.

عزالدین آمُلی؛ شارح قانون ابن سینا

به گزارش، بار ها شنیده ایم که گذشته چراغ راه آینده است. این چراغ، روشنگر مسیری است که به ساختن بنای تمدن ایرانی اسلامی می انجامد. چراغی که انوار روشنگرش حاصل کوشش صد ها حکیم، هنرمند و فیلسوف مسلمان است که از قرن ها پیش خشت به خشت این بنای سترگ را روی هم گذاشته اند.

با شما مخاطب گرامی قراری گذاشته ایم تا هر روز به بهانه عددی که تقویم برای تاریخ آن روز به ما نشان می دهد، به زندگی یکی از مشاهیر و بزرگان تاریخ کهن ایران و اسلام مختصر اشاره ای کنیم تا بتوانیم پس از یک سال، با این انوار روشنگر چراغ تمدن و فرهنگ آشنا شویم. به این منظور هر روز صبح، بخشی از تاریخ کهن خود و افتخارات آن را مرور خواهیم کرد.

برای خوشه چینی از این خرمن دانش و فرهنگ، جلد اول کتاب تقویم تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تألیف دکتر علی اکبر ولایتی که به سال 1392 در انتشارات امیرکبیر به زیور طبع آراسته شده، بهره برده ایم.

عزالدین محمد بن یوسف الکاکیانی الخورانی دانشمند و نویسنده بزرگ شیعی در سده های هفتم و هشتم هجری قمری است.

از زندگانی او اطلاع چندانی در دست نیست، اما بر اساس منابع موجود و مطالب به دست آمده از نفائس الفنونِ او می توان گفت که مدتی در تبریز ساکن بوده است. بنا بر گفته جنید شیرازی که معاصر وی بوده، آملی در مدرسه غازانیه تبریز به تدریس اشتغال داشت. وی احتمالاً اندکی پس از تأسیس سلطانیه در حدود 710ق به شهر سلطانیه رفت.

آملی در دوران حکومت الجایتو و جانشین او، سلطان ابوسعید بهادر، در مدرسه سلطانیه به تدریس پرداخت و ظاهراً هر دو پادشاه به او احترام می گزاردند. پس از ابوسعید آرپاخان به تخت نشست و در خلال سلطنت چند ماهه او اوضاع کشور آشفته شد و قتل و غارتت اوج گرفت. شاید گلایه های آملی درباره افول علم و رونق جهل مربوط به همین دوران باشد.

بی گمان علامه حلّی از علمای درگاه الجایتو، از استادان آملی بوده است. وی نسخه ای از کتاب کشف المراد استاد را در المدرسة السیاره کرمانشاه تحریر کرد. علاوه بر آن کتاب کاشف المعانی تألیف استاد دیگرش، عباد بن احمد بن اسماعیل گلستانه را نیز در 726ق/1326م استنتاج نموده است.

ظاهراً آملی تا روی کار آمدن ابواسحاق بن محمود شاه در فارس (742ق/1341م) در سلطانیه ماند و وقت خود را فقط صرف نگارش کرد و اندکی پس از اتمام کتاب راهی فارس شد. از زندگی او در شیراز نچیزی نمی دانیم، جز اینکه احتمالاً در آنجا از احترام سلطان و اهل علم برخوردار بوده و در اواخر عمر به تألیف توضیح قانون ابن سینا پرداخته است. درباره تاریخ وفاتش اختلاف نظر است. بعضی آن را 750 و بعضی دیگر 752 یا 753ق نوشته اند. از عزالدین آملی آثاری به جا مانده است که بدین قرارند:

1. نفائس الفنون فی عرائس العیون، این کتاب دائرة المعارفی است که در دو بخش (علوم اوایل و علوم اواخر) به فارسی تنظیم شده است. نگارش آن قبل از 736ق شروع و در حدود 742ق انتها یافته و به ابواسحاق بن محمود شاه در شیراز تقدیم شده است. از این کتاب نسخه های بسیاری موجود است که بیشتر آن ها متعلق به قرن یازده هجری، یعنی زمان شهرت کتاب است. چاپ سنگی نفائس نخستین بار در 1309ق/1982 و چاپ سربی ان در 1377-1379ق در تهران منتشر شد.

2. توضیح قانون ابن سینا، آملی این توضیح را در محرم 753ق نوشت. وی در مقدمه آورده که هیچ یک از شروح کتاب را شایسته نیافته و تنها به توضیح قطب الدین شیرازی توجه داشته که آن هم در باب کالبدشکافی نارساست. کهن ترین نسخه موجود از این کتاب نسخه دانشگاه تهران است که ظاهراً در همان قرن هشتم هجری/ چهاردهم میلادی تحریر شده است.

3. توضیح بر کلیات طب ایلاقی، مؤلف کتاب از شاگردان ابن سیناست که در 536ق درگذشته است. نسخه ای از آن در 849ق تحریر شده و در کتابخانه مدرسه فاضلیه مشهد موجود است.

4. کتابی منسوب به او که توضیحی بوده بر مختصرالاصول ابن حاجب. آملی ظاهراً این کتاب را در جوانی و در دفاع از شیعه و رد عضدالدین ایجی نگاشته است.

سبک نگارش آملی در آثارش روان، روشن، بسیار دقیق و مطابق شیوه دانشمندان سده های هفتم و هشتم هجری است. اسلوب او بسیار شبیه خواجه نصیرالدین طوسی و قطب الدین شیرازی است. تمایل او به سجع پردازی در کتاب نفائس الفنون، در قسمت مقدمه و باب های ادبی و شعر این کتاب کاملاً مشهود است.

وی در بیان مسائل علمی از زبانی ساده استفاده نموده است. در ابواب تاریخ و ادب، عبارات فارسی او اصیل و راسخ است، اما در موضوعاتی همچون ریاضیات، هندسه، نجوم و موسیقی تأثیر زبان عربی در نثر وی محسوس است. اشعار فارسی و عربی فراوان او صحیح و دقیق، اما خالی از هنر شاعرانه است.

منبع: آنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عزالدین آمُلی؛ شارح قانون ابن سینا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزالدین آمُلی؛ شارح قانون ابن سینا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید