ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد

به گزارش وبلاگ طراحی من، یک وکیل دادگستری گفت: اگرچه دختران قربانی اصلی کودک همسری هستند، اما نباید از این واقعیت غافل شویم که ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد.

ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد

سعید دهقان در گفت وگو با وبلاگ طراحی من، درباره افزایش 4 برابری کودک همسری در بعضی نقاط کشور بدنبال افزایش وام ازدواج گفت: این موضوع نشان می دهد که آثار و عواقب فقر فرهنگی و مالی بسیار جدی است و باید به طور اساسی به این دغدغه فکر کرد.

وی با اشاره به تقسیم بندی سیر تاریخی قانونگذاری در رابطه با ازدواج گفت: یک مرحله قبل از انقلاب بوده است که دختران زیر 18 سال و پسران زیر 20 سال نمی توانستند ازدواج نمایند. تازه همان موقع هم کم و بیش بحث بود که حتی این سن هم از منظر واقع بینانه در جامعه ایرانی برای ازدواج زود است، چه رسد به الان که مشغله همیشگی مجازیات، مجالی برای درک واقعیات به بچه ها و نوجوانان ما نمی دهد تا بهتر و در عالم حقیقی رشد نمایند و در نتیجه درک درستی از حقوق و مسئولیت هایشان داشته باشند.

دهقان توضیح داد: این قانون بعد از انقلاب عوض شد و به نوعی در مرحله دوم از این سیر قانونگذاری، سن ازدواج به سن شرعی رسید و ازدواج در سن بلوغ ملاک شد. زمانی که سن بلوغ ملاک باشد، صرف نظر از ایرادهای اساسی این دیدگاه که صرفاً از منظر زاد و ولد به مقوله ازدواج نگاه می گردد، تضادهایی هم ایجاد می نماید. از جمله اینکه، از یک طرف دختران 13 ساله و یا پسران 15 ساله حق رای دادن به عنوان حق معین سرنوشت خود را ندارند، اما حق تشکیل خانواده به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی را دارند! از طرفی هم می دانیم که در امر ازدواج و تشکیل خانواده، حق و مسوولیت در کنار هم معنا می گردد و ما نمی توانیم به کسانی در این سنین حق ازدواج بدهیم که مسوولیت قانونی برای آنها مترتب نیست. مسلما آنها نمی توانند خودشان مسئولیت خانواده را بر دوش بکشند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: مرحله سوم کنوانسیون حقوق کودک است که ما در سال 1370 به آن پیوستیم و در سال 1372 در مجلس تصویب شد. مطابق این کنوانسیون، افراد زیر 18 سال کودک محسوب می شوند و در دنیای مدرن هم ازدواج با کودک، ممنوع و بلکه جرم است. با توجه اینکه طبق ماده 9 قانون مدنی ایران، معاهدات و کنوانسیون های بین المللی را پس از تصویب در مجلس، در حکم قوانین داخلی دانسته؛ لذا باید از ان تبعیت کنیم.

دهقان افزود: به هر حال ما به کنوانسیون حقوق کودک پیوستیم و حداقل توقع از دولت و مراجع تصمیم گیری این بوده و هست که این موضوع را با توجه به فلسفه وجودی و بنیان های مفاد کنوانسیون حقوق کودک، با حق شرط از بین نبرند.

وی یادآور شد: لایحه منع ازدواج بچه ها سال گذشته در مجلس مطرح شد ولی در کمال ناباوری در همان مجلس رد شد. اگر آن لایحه به شکل قانون تصویب می شد، بسیار رو به جلو می رفتیم زیرا به موازین حقوق کودک نزدیک تر شده بود. در بعضی از کشورها مانند کشورهای منطقه اسکاندیناوی، حتی افراد زیر 22 سال را هم کودک در نظر می گیرند.

دهقان درباره موضوع افزایش 4 برابری کودک همسری در بعضی نقاط کشور بدنبال افزایش وام ازدواج گفت: این موضوع که به نوعی یادآور این ضرب المثل است که گویی عده ای می خواهند به بهانه یک دکمه، کت بدوزند، هم باعث معامله و فروش دختران و هم باعث سوءاستفاده از دختران و هم باعث تشدید فقر مالی و فرهنگی شده است.

وی در سرانجام تاکید نمود: اگرچه دختران قربانی اصلی کودک همسری هستند، اما نباید از این واقعیت غافل شویم که ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد، زیرا علاوه بر به مخاطره انداختن سلامت و بهداشت روانی، جسمی و جنسی انها، غالباً مقدمات ترک تحصیل و انزوایشان را از جامعه فراهم می سازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج پسران زیر 18 سال هم نوعی کودک آزاری محسوب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید